Kody kreskowe są kojarzone przez każdego. Mało kto zwraca jednak uwagę na sens stosowania tego typu oznaczenia. Są to jednak informacje bardzo istotne z biznesowego punktu widzenia. Kod kreskowy przechowuje chociażby informacje na temat identyfikacji towaru, co widać w sklepach. Do czego są jeszcze stosowane kody kreskowe?
Przechowywanie informacji
Bardzo często w wielu gałęziach przemysłu, przechowywanie informacji jest niezwykle ważnym elementem, który sprzyja sprawnej organizacji pracy na terenie zakładu. W wielu przypadkach, stosowanie kodów kreskowych np. w standardzie GS1-128, sprzyja komunikacji z klientami lub dostawcami. Poprzez zeskanowanie jednego z kodów kreskowych zawartych na opakowaniu można szybko odczytać informacje na temat typu produktu, jego ilości oraz partii produkcyjnej.
Przechowywanie zapisów oraz informacji, bardzo często jest kluczowym czynnikiem wypływającym z różnorodnych standardów branżowych. Aby uzyskać certyfikat potwierdzający zgodność funkcjonowania organizacji według pewnych zasad, poprawne przechowywanie informacji oraz identyfikacja produktów, czy wyposażenia zakładu, jest konieczna.
Typy kodów kreskowych
Jednym z najszerzej stosowanych standardów jest gs1-128. Jego główną zaletą jest mnogość informacji, które mogą zostać w ten sposób przekazane do współpracujących przedsiębiorstw.
Innym popularnym standardem jest GS1 DataMatrix. Jest to nośnik danych używany przede wszystkim pomiędzy przedsiębiorstwami. Ten typ kodu kreskowego może być umieszczany zarówno na produktach jak i komponentach. Istnieje możliwość grawerowania kodu za pomocą wiązki lasera, przez co staje się bardzo odporny na zatarcie. Za pomocą tego typu oznaczenia, można przechowywać wiele informacji na temat produktu, np. jego kluczową specyfikację, czy datę ważności.
Mówiąc o kodach kreskowych nie można zapomnieć o standardzie EAN/UPC, który jest najbardziej znanym nośnikiem danych. Jest to zapis pozostający w użyciu od powstania systemu GS1. Jest to standard kodowania, który stosuje się przede wszystkim w jednostkach sprzedaży detalicznej, co nie jest możliwe w przypadku standardów wymienionych wcześniej.
Podsumowując, zastosowanie pewnego standardu kodów kreskowych może w bardzo dużym stopniu wpłynąć na prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa oraz przepływ komponentów i produktów pomiędzy dostawcą a klientem. Ze względu na fakt, iż System GS1 oferuje wiele różnorodnych sposobów kodowania, można znaleźć rozwiązania dla przedsiębiorstw oraz handlu detalicznego.