Wiele osób zastanawia się, czym jest wyświetlacz OLED. Warto dowiedzieć się czym jest technologia OLED, jakie ma zalety oraz wady.
Czym jest technologia OLED?
OLED to przede wszystkim organiczna dioda elektroluminescencyjna. Należy pamiętać, że jest to nie tylko nazwa wyświetlaczy stosowanych w telewizorach, laptopach, monitach, czy smartfonach, ale także w urządzeniach, które wykorzystują takie diody, które zostały zrobione ze związków organicznych.
Wyświetlacz OLED nie wymaga dodatkowego podświetlenia, bowiem potrafi samodzielnie emitować światło. Urządzenia, które mają takie wyświetlacze są bardzo ekologiczne oraz zapewniają najwyższą jakość obrazu. Laptopy, telewizory czy smartfony z technologią OLED najlepiej będzie kupować od renomowanych i sprawdzonych producentów.
Czym jest wyświetlacz OLED?
Warto zaznaczyć, że wyświetlacze OLED mają o wiele prostszą konstrukcję od LCD. Śmiało można je porównywać do kanapek, które zostały stworzone z bardzo wielu cienkich warstw organicznych materiałów.
Tego typu panele – w zależności od zastosowanej technologii – zrobione są z układów trzech bądź czterech diod – subpikseli. Mowa tutaj o diodzie czerwonej, niebieskiej, zielonej, a także białej. Oczywiście wyświetlacze OLED mają kilka wad, jednakże zalet mają o wiele więcej.
Zalety wyświetlacza OLED
Praktycznie każda technologia ma swoje wady oraz zalety. Podobnie jest w przypadku wyświetlaczy OLED. Jeśli mowa o zaletach, to takie wyświetlacze mają bardzo wysoki kontrast oraz głęboką czerń. Są ponadto bardzo smukłe. Jeśli mowa i minusach to wymienić można wysokie koszty produkcji oraz krótszą żywotność.
Do innych zalet wyświetlaczy OLED wlicza się wierne odwzorowanie kolorów, bardzo głęboką oraz doskonałą czerń, praktycznie nieskończony kontrast, a także brak degradacji kolorów oraz spadku kontrastu pod kątem. Innym plusem tej technologii jest wysoka ostrość obrazu ruchomego i to niezależnie od jasności, a także krótki czas reakcji. Kupując urządzenie z tą technologią mamy pewność, że nie będzie ryzyka, iż dojdzie do osadzenia się kurzu wewnątrz panelu. Ponadto takie urządzenia cechują się niewielką grubością i niską wagą. Oprócz tego są ekologiczne, ponieważ zużywają mniej energii elektrycznej niż inne urządzenia.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.