Funkcje materialnych środków motywacji

Podstawowym i jednocześnie najskuteczniejszym narzędziem służącym do motywowania pracowników jest wynagrodzenie. Składają się na nie pensje, premie, a także dodatkowe świadczenia finansowe. Dzięki nim tworzona jest motywacja płacowa pracowników, która spełnia wiele kluczowych funkcji. Co do nich należy?

Funkcja kosztowa

Przedsiębiorca musi niestety z własnej, a raczej firmowej kieszeni pokrywać koszty płacowych narzędzi motywacyjnych. By miały one jednak konkretny sens, nie wolno z nimi przesadzać. Początkowo lepiej zaoferować pracownikowi niższą pensję, by potem sukcesywnie ją powiększać.

Młodsze czy mniejsze działalności gospodarcze nie powinny zbyt często korzystać z materialnych środków motywacji. Generują one bowiem tak wysokie koszty, że mogą znacząco uszczuplić budżet całego przedsiębiorstwa.

Funkcja motywacyjna

Motywacje płacowe pracowników oddziałują przede wszystkim na ich postawy. Sprawiają, że pracownik czuje się ważny i doceniony, a to poprawia jego stan psychiczny. Zmotywowany i pełen energii jest w stanie zająć się dowolnym zadaniem.

Dobra postawa jest jednoznaczna z prawidłowym zachowaniem pracowników. Gdy zostaną oni dodatkowo wynagrodzeni, będą chcieli zrobić coś wartościowego dla swojego pracodawcy, czyli po prostu przyłożą się bardziej do swoich obowiązków i zrobią to też z wielką przyjemnością.

Funkcja dochodowa

Motywacja płacowa pracowników może być częściowo dodatkowym źródłem dochodów dla wielu osób. Ludziom zależy na zarabianiu jak największych pieniędzy, dlatego nieraz są oni w stanie zrobić dla nich dosłownie wszystko.

Wizja uzyskania wyższej pensji lub dodatkowej premii jest w stanie skłonić pracownika do pracy ponad własne siły. Aby jednak takie narzędzie motywacyjne nie przestało być efektywne, nie wolno go stosować zbyt często, bo wtedy pracownicy zdążą się przyzwyczaić do otrzymywania nagród.

Funkcja społeczna

Motywacja płacowa pracowników po części może również ustalić pozycje społeczne funkcjonujące w firmie. Im więcej dana osoba zarabia, tym zazwyczaj ważniejsze jest jej stanowisko. Pomaga to w ustaleniu hierarchii.

Pracownik, który regularnie otrzymuje różnorodne nagrody finansowe, sam czuje się też ważny i potrzebny. Może wtedy wykazać się dodatkowymi umiejętnościami i pokazać nawet, że świetnie sprawdziłby się w roli kierownika działu.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na sebastiantrzaska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *