Materiały termoprzewodzące – wybrane produkty

Większość półprzewodników jest zaprojektowana do współpracy z konkretnym poziomem chłodzenia. Chłodzenie procesorów, tranzystorów lub przekaźników półprzewodnikowych odbywa się przez przytwierdzenie ich do aluminiowanego radiatora.

Najprostszy półprzewodnik – pasta silikonowa

Dla uzyskania jak najlepszego efektu przewodzenia ciepła na odcinku od półprzewodnika do radiatora stosuje się materiały termoprzewodzące. Najczęściej używanym materiałem o tym zastosowaniu jest pasta silikonowa. W celu zmniejszenia parowania pasty w czasie nagrzewania urządzenia stosuje się mieszankę pasty silikonowej z dodatkiem tlenku tytanu. Tego typu pasta ma kolor biały i jest matowa. W celu uzyskania jeszcze wydajniejszego przewodnictwa cieplnego pasty silikonowej wzbogaca się ją o różne dodatki, w tym najczęściej o srebro w postaci pyłu.

Wybrane parametry pasty silikonowej

Termoprzewodząca pasta silikonowa to produkt, który usprawnia przekazywanie i przepływ ciepła z elementów elektronicznych do radiatora. W trakcie tego procesu pasta poprawia efektywność i precyzję działania czujników temperatury oraz izoluje i zapobiega przebiciom prądu. Pastę termoprzewodzącą charakteryzuje wysoka przewodność cieplna i możliwość pracy w dużym zakresie temperatur. Podkreślić należy, że pasty doskonale wypełniają nierówności i poprawiają styk powierzchni współpracujących elementów, a jednocześnie chronią przed wilgocią.

Kleje, taśmy i folie termoprzewodzące

Poza pastami termoprzewodzącymi stosuje się także kleje oraz taśmy dwustronnie klejące, które zapewniają jednocześnie mechaniczne umocowanie elementu na radiatorze. W przypadku, kiedy element chłodzący nie może zostać przyklejony na stałe do komponentu, bardzo dobrze zdają egzamin folie silikonowe. Tego typu produkty skutecznie rozpraszają gromadzące się ciepło, a jednocześnie eliminują przerwy i szczeliny powietrzne. Folie silikonowe skutecznie niwelują wibracje i wstrząsy towarzyszące pracy urządzenia. Warto wspomnieć, że systemy dozowania materiałów termoprzewodzących mogą mieć charakter w pełni zautomatyzowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *