Mandat we Włoszech – co trzeba wiedzieć?

Każdy kraj posiada swoje odrębne przepisy prawne, także w zakresie ruchu drogowego. Planując podróż do Włoch należy o tym pamiętać. Dlatego przed wyjazdem dobrze jest się zapoznać z obowiązującymi tam przepisami. Wszystko po to, aby uniknąć niemiłej niespodzianki w postaci mandatu. Co zatem warto wiedzieć o włoskich przepisach ruchu drogowego?

Kto wystawia mandaty we Włoszech?

Prawo transportowe we Włoszech jasno określa, że mandat wystawić możne policja lub oraz straż miejska. To jednak nie wszystkie służby uprawnione do wystawiania mandatów drogowych we Włoszech. Takie uprawnienia posiadają także karabinierzy oraz Guardia di Finanza, czyli policja działająca przy Ministerstwie Finansów. W Italii najczęściej mandat można dostać będąc złapanym przez fotoradar. Dlatego jeżdżąc po tym kraju nie należy zbytnio przekraczać prędkości.

Za jakie wykroczenia można we Włoszech dostać mandat?

Prawo transportowe we Włoszech także jasno określa, za co kierowca może zostać ukarany mandatem. Oczywiście mandat można otrzymać za przekroczenie prędkości. Dlatego ważne jest, aby przed wjazdem do Włoch zapoznać się z limitami prędkości jakie obowiązują w tym kraju. W obszarze zabudowanym limit prędkości wynosi 50 km/h, natomiast poza obszarem zabudowanym wzrasta on do 90 km/h. Na drogach ekspresowych i autostradach wynosi 110 km/h i 130 km/h. Mandat we Włoszech można oczywiście również dostać za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu czy za złe parkowanie.

Co zrobić, jeśli otrzyma się mandat we Włoszech?

W takim przypadku potrzeba może być pomoc prawna w zakresie prawa transportowego we Włoszech. Można ją uzyskać w działających w Italii kancelariach prawnych prowadzonych przez polskich prawników. Jeśli kierowca nie zgadza się z decyzją o nałożeniu mandatu, to ma prawo do wniesienia odwołania. Trzeba jednak wiedzieć, że to wymaga znajomości włoskiego prawa. Dlatego Pomoc prawna w zakresie prawa transportowego w tym kraju często jest konieczna, zwłaszcza jeśli nie zna się języka włoskiego. Samo odwołanie może być złożone do jednej z dwóch instytucji. Może być to sędzia pokoju lub prefekt. Każde odwołanie musi zawierać dokładne uzasadnienie. Po złożeniu odwołania należy poczekać na jego rozpatrzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *