Folia to produkt, w który można zapakować zarówno elegancki prezent, jak i sklepowe zakupy. Jak dzieli się folia do pakowania? Do czego najczęściej jest używana? O tym przeczytasz poniżej.
Folia do pakowania przesyłek
Aby przesyłki nie zniszczyły się w transporcie, do ich zapakowania używa się folii. Najczęściej jest to folia stretchowa, bąbelkowa lub piankowa.
Folia do pakowania ze stretchu pozwala ciasno spakować i zabezpieczyć przed stłuczeniem, czy obdarciem zarówno nieduże przedmioty, np. książki, jak i większe, np. meble. Dzięki swojej elastycznej fakturze łatwo przyczepia się do przedmiotów, które otacza. Jednocześnie nie pozostawia na nich śladów kleju, bo w żadnym wypadku nie jest nim pokryta.
Do pakowania przesyłek wykorzystywana jest także folia bąbelkowa. Świetnie chroni przed wilgocią, ma też właściwości amortyzacyjne. Choć najpewniej producenci folii bąbelkowej w ogóle nie brali tego pod uwagę, strzelanie pęcherzykami powietrza powstałymi pomiędzy jej warstwami ma działanie antystresowe. Taką folię zresztą wykorzystuje się też w terapii z dziećmi na zajęciach sensorycznych.
Z folią piankową często można spotkać się podczas rozpakowywania kartonowych pudeł ze sprzętem rtv lub meblami. To właśnie tą folią, trochę przypominającą styropian, zabezpieczone są spakowane elementy. Jej zadaniem jest chronić je przed przesuwaniem się w transporcie. Dzięki folii do pakowania z pianki nie rysują się.
Folia do pakowania prezentów
Najpopularniejszym rodzajem folii do pakowania prezentów jest celofan. Może być przeźroczysty, albo półprzeźroczysty – barwiony dowolnym kolorem. To bardzo cienka i szeleszcząca folia, która jest bezpieczna dla środowiska. Powstała z celulozy, więc materiału przyjaznego ekosystemowi ziemskiemu.
Kiedyś w celofan pakowano kwiaty w kwiaciarni. Wtedy najczęściej kawałki celofanu miały postać okręgu z wykończonymi nieregularnie bokami. W jego środku znajdował się otwór na bukiet. Przygotowane w ten sposób kwiaty związywało się wstążką.
Dziś w kwiaciarniach w celofan do pakowania wkłada się stroiki ustawiane na grobach oraz niektóre rośliny doniczkowe. Najczęściej są nimi storczyki, których delikatne płatki mogłyby się uszkodzić bez tej ochrony.