Motywacja płacowa pracowników – o czym warto wiedzieć

Pracodawcy w przeważającej większości uważają, że jedynie motywacja płacowa pracowników daje wymierne efekty w postaci zwiększonego zaangażowania w pracę. Wypalenie zawodowe, znużenie powtarzalnymi obowiązkami ale również chęć zmiany obowiązków to częste powody, dla których pracownicy stają się mniej wydajni. Można to jednak zmienić.

Różne rodzaje motywacji pracowników

Pracodawcy prześcigają się w oferowaniu różnych bonusów swoim obecnym i potencjalnym pracownikom. W wielu firmach dostępna jest prywatna opieka medyczna, dość powszechne są karty do klubów fitness czy programy kulturalne.

Oprócz nich firmy sięgają po bonusy pieniężne. W wielu firmach oferowane są premie pieniężne, a w przypadku niektórych zawodów samo wynagrodzenie składa się z części stałej oraz z wypracowanego bonusa. Rodzice doceniają również dofinansowanie do wypoczynku dzieci czy bony do marketów, które wręczane są jako prezent na święta.

Motywacja płacowa pracowników

Mimo dostępności różnych metod motywowania pracowników, od pochwały poprzez wyżej wymienione rozwiązania, część pracodawców uważa, że najlepiej motywują pieniądze. Stąd tak duża popularność dodatkowych gratyfikacji w postaci premii i różnych pieniężnych motywatorów.

W przypadku premii stosuje się premię uzależnioną od wyników oraz premię uznaniową, która zależy np. od wyników przedsiębiorstwa. Zdecydowanie bardziej motywuje premia, na która bezpośredni wpływ ma sam pracownik. Jego zaangażowanie, przeliczane na wyniki i cele, są jasne i bardzo dobrze motywują do dalszej pracy. W przypadku premii uznaniowej, która jest wypłacana regularnie, np. co miesiąc, pojawia się ryzyko, że pracownik zacznie ją traktować jako integralną część wynagrodzenia.

Premia, udział w zysku, a może coś innego

Pracownicy podkreślają, że dla nich najważniejsze są pieniądze, zatem premię należałoby uznać za czynniki najbardziej motywujący. Premia jest świetnym motywatorem dla pracowników młodych, którzy dość często zmieniają pracodawców.

Pracownicy z dłuższym stażem chętniej skorzystają z planów emerytalnych i kapitałowych, pozwalających na zgromadzenie kapitału na emeryturę. W niektórych firmach pracownikom wykupuje się ubezpieczenia, do których dopłaca także pracodawca. Ważnym czynnikiem motywującym jest także udział w zyskach przedsiębiorstwa.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na sebastiantrzaska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *