Dobrze płatna praca, którą się lubi i wykonuje z przyjemnością to marzenie niemal każdego. Co zrobić, by taką znaleźć? By nie tkwić za biurkiem, gdy się marzyło o częstych wyjazdach w delegacje lub nie marnować czasu na stanowisku, którego się nie lubi, należy w sposób rozsądny i logiczny podejść do całego procesu poszukiwania pracy.
Poszukiwanie pracy
Pierwszym, chyba najbardziej istotnym, zadaniem jest ustalenie własnych oczekiwań. Każdy, kto szuka wymarzonej pracy i nie zamierza wpaść w pułapkę „biorę, co będzie” lub „biorę, bo nie mam wyboru” powinien wiedzieć, co chce robić, jakie ma predyspozycje, w czym sprawdzi się najlepiej, gdzie chce pracować i ile zarabiać. Punkt drugi to przygotowanie życiorysu.
Mogłoby się zdawać, że nic prostszego – ot, wymienienie ukończonych szkół, przebytych kursów, doświadczenia. Otóż nic bardziej mylnego. Odbębnione i niechlujne CV może być właśnie pierwszą przeszkodą w zdobyciu upragnionego stanowiska.
Idealne CV
Pracodawca na ogłoszenie o wakacie zazwyczaj otrzymuje kilka, jeśli nie kilkanaście, zgłoszeń. Eksperci z psychologii pracy twierdzą, że średni czas poświęcony na przejrzenie dokumentów to 6 sekund. Tak, zaledwie parę sekund! Co zrobić, by w tym czasie zwrócił uwagę właśnie na nasz życiorys? Każdy, kto funkcjonuje na rynku pracy, powinien mieć świadomość, że wytyczne co do pisania zmieniają się w czasie. To, co było obowiązkowe dla idealnego CV pięć lat temu, nie musi obowiązywać do dziś. Może się okazać, że dodanie zdjęcia lub daty urodzin, co wydaje się rzeczą bardzo oczywistą, będzie w danym momencie źle widziane i passe, i od razu spowoduje skreślenie kandydatury. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie albo z aktualnych poradników (np. wzór i 7 porad jak napisać perfekcyjne CV), albo z kreatorów, które nie tylko poprowadzą przez kolejne etapy tworzenia „ścieżki przez życie”, ale także umożliwią dobranie szaty graficznej.
Mamy idealne CV, co dalej?
Wiemy, czego szukamy, napisaliśmy idealne CV. Następny etap to wyszukiwanie ofert i zgłaszanie swojej kandydatury. Uwaga, tutaj istotna wskazówka – oferty należy czytać bardzo uważnie. W złym tonie uważa się wysyłanie tego samego CV do kilku potencjalnych pracodawców. Warto życiorys personalizować – każdy pracodawca poszukuje kogoś innego do pracy i na inne cechy zwraca uwagę. Potem pozostaje już czekać na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.