Jak znaleźć dobre biuro rachunkowe

Posiadanie własnej firmy wiąże się z koniecznością prowadzenia księgowości, która jest podstawą do prawidłowych rozliczeń z urzędem skarbowym. Możemy to robić na własną rękę, jeśli posiadamy wystarczającą wiedzę oraz czas. Natomiast jeśli zlecimy tę pracę profesjonalistom, zyskamy pewność, że nasze rachunki będą prowadzone w sposób prawidłowy i zgodny z aktualnie obowiązującymi przepisami. Czym się kierować, wybierając biuro rachunkowe? Sprawdźmy.

Kwalifikacje

Niezwykle ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest sprawdzenie, czy dane biuro rachunkowe posiada dobrze wykwalifikowany personel. Choć obecnie nie jest wymagane, aby księgowi posiadali licencję Ministra Finansów, to jednak warto zapytać o to, gdyż w ten sposób sprawdzimy również, czy dany specjalista ma wieloletnie doświadczenie w branży. Certyfikat ten był obowiązkowy do 2014, więc z dużym prawdopodobieństwem ten, kto go posiada, jest doświadczonym księgowym (o ile wykonywał czynnie zawód).

Zakres usług

Cena, jaką zapłacimy za obsługę, zależeć będzie od zakresu usług. Przykładowo Taxmentor – biuro rachunkowe z Katowic, oferuje bardzo szeroki wachlarz usług, począwszy od prowadzenia KPiR i ryczałtu ewidencjonowanego, Ksiąg Rachunkowych, przez zarządzanie Kadrami i Płacami po wsparcie w zakresie zakładania firmy. Jak widać biuro może odciążyć nas we wszelkich kwestiach związanych z księgowością, włącznie z reprezentowaniem naszej firmy przed US i ZUS. Cena zależeć będzie również od tego, czy i ilu zatrudniamy pracowników, a także jak dużo dokumentów księgowych generujemy miesięcznie.

Obsługa

Szukając biura rachunkowego warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób odbywa się przekazywanie dokumentów. Jeśli wymaga ono wyłącznie osobistego dostarczenia dokumentów do siedziby, a my mieszkamy w innym mieście, może to być dla nas problematyczne i czasochłonne. Zdecydowanie wówczas warto wybrać biuro, które umożliwia różne formy dostarczania dokumentów, jak w przypadku wspomnianego Taxmentor, gdzie możemy je przekazać drogą elektroniczną, faxem czy wysłać kurierem.

Kontakt ze specjalistą i wsparcie

We współpracy z biurem rachunkowym ważny jest również kontakt z osobą, która jest odpowiedzialna za prowadzenie naszych rozliczeń. Dobrze jest więc upewnić się, że biuro oferuje możliwość kontaktu telefonicznego lub mailowego z księgowym, który będzie zobowiązany do wsparcia nas czy udzielenia odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące spraw księgowych. Może to się okazać niezwykle przydatne zwłaszcza w przypadku nowych przedsiębiorców, którzy mogą nie mieć wystarczającej wiedzy na temat mechanizmów księgowych.Wybór biura rachunkowego powinien zostać podjęty rozważnie, dlatego nadzieję, że nasz artykuł i umieszczone w nim wskazówki pomogą w tym procesie.

Artykuł powstał we współpracy z Taxmentor – biuro rachunkowe z Katowic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *