Coraz częściej korzystamy z E-commerce

Ostatnia dekada była przełomowa dla branży E-commerce w Polsce. Należy podkreślić, że rynek E-commerce jest u nas bardzo rozdrobniony. Wraz ze wzrostem przekonania i zaufania do kupowania w sieci rośnie liczba e-sklepów oraz dochodzi do coraz większych wartości sprzedaży w Internecie. Internauci dostrzegają wiele korzyści. Współcześnie, robimy zakupy nie tylko przez komputer czy laptop, ale także przez smartfon, tablet i wiele innych sprzętów elektronicznych.

Najpopularniejsze sklepy E-commerce w Polsce

Najbardziej znanymi sklepami internetowymi w Polsce są: Merlin.pl, Empik.com, a także Allegro.pl. Ten ostatni postrzegany jest raczej, jako zbiór prywatnych aukcji i sklepów, niż jako jeden podmiot gospodarczy. Allegro.pl znany był początkowo, jako portal aukcyjny. Okazuje się, że 78% kupujących na aukcjach tutaj, korzysta przede wszystkim z opcji „kup teraz”, która umożliwia zakupy bez licytacji, przypominające do złudzenia kupowanie w ogromnym sklepie internetowym. Sklepy E-commerce cieszą się popularnością wśród młodych, jak i wśród starszych Polaków. Najnowsza technika pozwoliła robić zakupy za pomocą smartfonu czy tabletu w niemal każdym miejscu, gdzie jest Internet.

W ostatnich latach zaobserwowany został dynamiczny rozwój biznesowego rynku e-commerce.

Znaczące różnice między segmentem B2B i B2C wywodzą się ze specyfiki handlu hurtowego. Systemy B2B często obejmują swym zasięgiem funkcje zarządzania polityką cenową i/lub mają moduły rozliczeń informujące np. o historii transakcji czy wartości kredytu kupieckiego. Do tego należy dodać aukcje przeprowadzane przez duże, polskie koncerny, jak Grupa TP, KGHM, Grupa PZU, PKN Orlen czy PG, korzystające z platform do przeprowadzania centralnych zakupów (np. Marketplanet). Kolejna istotna różnica to fakt, że systemy B2B często są systemami zamkniętymi. Dostęp do nich możliwy jest jedynie po zalogowaniu, a sama rejestracja wymaga podpisania umowy ze sprzedawcą.

Skrypty E-commerce

Każdy sklep internetowy działa za pomocą oprogramowania. Może ono występować w postaci chmury (model SaaS) lub skryptu (Open Source). Do najpopularniejszych skrypty E-commerce, czyli Open Source – dzięki którym sklep internetowy może powstać i być prowadzony należą:
– Magento,
– PrestaShop,
– Drupal Commerce,
– OpenCart.

Powyższe skrypty E-commerce są najczęściej wybieranymi przez właścicieli sklepów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *