Jak prawidłowo pielęgnować oczko wodne?

Posiadasz w swoim ogrodzie piękne oczko wodne, w którym żyją oryginalne rośliny oraz ryby? Starasz się je na bieżąco oczyszczać z liści i glonów, jednak mętna woda i brzydki zapach dają o sobie znaki? W tym artykule podpowiemy jak prawidłowo krok po krok zadbać o przydomowe zbiorniki wodne.

1. Żywa ozdoba

By jezioro, staw czy oczko wodne stawiło żywą ozdobę naszych ogrodów i przydomowych przestrzeni, warto poświęcić im trochę czasu na właściwą i odpowiednią pielęgnację. Oczyszczanie stawów czy czyszczenie oczek wodnych wcale nie musi okazać się tak trudnym i skomplikowanym zadaniem. Warto to zrobić samodzielnie, gdyż da nam to zajęcie olbrzymia satysfakcję oraz możliwość przyjrzenia się co tak naprawdę żyje w tej naszej wodzie. Niektórzy jednak korzystają z profesjonalnych firm, które równie szybko i sprawnie dokonują takich zabiegów. W każdym z powyższych przypadków, w efekcie pozostaje piękny, czysty i przejrzysty akwen wodny.

2. Oczyszczanie stawów i czyszczenie oczek wodnych

Już na samym początku w momencie tworzenia takiego zbiornika warto zadbać o porządek w nim. To znaczy – zainwestować w sprawdzoną roślinność, która poprzez swoje funkcjonowanie zajmie się oczyszczaniem tych miejsc. W oczkach wodnych również mile widziane as glonojady, które pomogą ich właścicielom rozprawić się z uciążliwymi i natrętnymi glonami. Dość dobrym pomysłem jest również zainwestowanie w porządny filtr wodny. W oczkach wodnych jest wręcz niezastąpiony. Dzięki niemu woda na bieżąco będzie filtrowana oraz odpowiednio będzie utrzymywać poziom tlenu dla żyjących w nim istot.

3. Pielęgnacja oczka wodnego – Krok po kroku

Pielęgnacja oczka wodnego czy czyszczenie stawu, raz na jakiś czas (przynajmniej raz w roku) należy posprzątać całkowicie. Oznacza to wypompowanie całej ilości wody, by oczyścić dno w takich miejscach. To właśnie na dnie znajduje się wiele nieprzyjemnych glonów, zarośli oraz bakterii, które wpływają na kolor, wygląd oraz zapach wody. Kolejno więc należy dokładnie wybrać warstwy mułu i osadu. W tym momencie bardzo porządnym zabiegiem jest sprawdzenie wody pod względem zanieczyszczeń. Tym zajmują się jednak profesjonaliści i to z ich pomocy warto skorzystać. Po oczyszczeniu całości, warto przejrzeć żyjącą w takim miejscu faunę i florę. Wszelkie zgniłe rośliny należałoby bezwzględnie wyrzucić. Warto również zadbać o ryby, które do takich miejsc zostaną wpuszczone. Odpowiedni pokarm ma również znaczenie za szybkie brudzenie się wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *