Jak prawidłowo pielęgnować oczko wodne?

Posiadasz w swoim ogrodzie piękne oczko wodne, w którym żyją oryginalne rośliny oraz ryby? Starasz się je na bieżąco oczyszczać z liści i glonów, jednak mętna woda i brzydki zapach dają o sobie znaki? W tym artykule podpowiemy jak prawidłowo krok po krok zadbać o przydomowe zbiorniki wodne.

1. Żywa ozdoba

By jezioro, staw czy oczko wodne stawiło żywą ozdobę naszych ogrodów i przydomowych przestrzeni, warto poświęcić im trochę czasu na właściwą i odpowiednią pielęgnację. Oczyszczanie stawów czy czyszczenie oczek wodnych wcale nie musi okazać się tak trudnym i skomplikowanym zadaniem. Warto to zrobić samodzielnie, gdyż da nam to zajęcie olbrzymia satysfakcję oraz możliwość przyjrzenia się co tak naprawdę żyje w tej naszej wodzie. Niektórzy jednak korzystają z profesjonalnych firm, które równie szybko i sprawnie dokonują takich zabiegów. W każdym z powyższych przypadków, w efekcie pozostaje piękny, czysty i przejrzysty akwen wodny.

2. Oczyszczanie stawów i czyszczenie oczek wodnych

Już na samym początku w momencie tworzenia takiego zbiornika warto zadbać o porządek w nim. To znaczy – zainwestować w sprawdzoną roślinność, która poprzez swoje funkcjonowanie zajmie się oczyszczaniem tych miejsc. W oczkach wodnych również mile widziane as glonojady, które pomogą ich właścicielom rozprawić się z uciążliwymi i natrętnymi glonami. Dość dobrym pomysłem jest również zainwestowanie w porządny filtr wodny. W oczkach wodnych jest wręcz niezastąpiony. Dzięki niemu woda na bieżąco będzie filtrowana oraz odpowiednio będzie utrzymywać poziom tlenu dla żyjących w nim istot.

3. Pielęgnacja oczka wodnego – Krok po kroku

Pielęgnacja oczka wodnego czy czyszczenie stawu, raz na jakiś czas (przynajmniej raz w roku) należy posprzątać całkowicie. Oznacza to wypompowanie całej ilości wody, by oczyścić dno w takich miejscach. To właśnie na dnie znajduje się wiele nieprzyjemnych glonów, zarośli oraz bakterii, które wpływają na kolor, wygląd oraz zapach wody. Kolejno więc należy dokładnie wybrać warstwy mułu i osadu. W tym momencie bardzo porządnym zabiegiem jest sprawdzenie wody pod względem zanieczyszczeń. Tym zajmują się jednak profesjonaliści i to z ich pomocy warto skorzystać. Po oczyszczeniu całości, warto przejrzeć żyjącą w takim miejscu faunę i florę. Wszelkie zgniłe rośliny należałoby bezwzględnie wyrzucić. Warto również zadbać o ryby, które do takich miejsc zostaną wpuszczone. Odpowiedni pokarm ma również znaczenie za szybkie brudzenie się wody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *