Jak nie dać się oszukać na Facebooku

Facebook to jeden z najpopularniejszych portali społecznościowych na całym świecie. W Polsce z Facebooka korzystają setki tysięcy aktywnych użytkowników, a co najmniej drugie tyle ma tam konto, na które zerka sporadycznie od czasu do czasu. Facebook to przestrzeń do zawierania wirtualnych znajomości i podtrzymywania ich, ale też ogromne pole między innymi dla biznesu. Warto być ostrożnym podczas korzystania z tego portalu, bo oszustwa na Facebooku są dzisiaj czymś wyjątkowo częstym.

Czego mogą dotyczyć oszustwa na Facebooku

Oszustwa na Facebooku mogą dotyczyć bardzo wielu różnych kwestii, o których bardziej wyczerpująco można poczytać między innymi na oficjalnym blogu tego serwisu. Z mediów społecznościowych zawsze należy korzystać z głową, dbając tam o bezpieczeństwo swoich danych wrażliwych oraz swojego wizerunku. Dane wrażliwe to między innymi data urodzenia czy adres zamieszkania, prywatny numer telefonu czy adres email. Oszustwa na facebookuu najczęściej dotyczą zatem różnego rodzaju wyłudzenia pieniędzy, między innymi poprzez podszywanie się pod znajomych czy tworzenie nielegalnych zbiórek pieniędzy na różne cele. Zanim przeleje się jakąkolwiek kwotę na przykład na konto instytucji pożytku publicznego, która ma swój oficjalny profil na Facebooku, warto przeprowadzić małe śledztwo i weryfikację danych. Prosta weryfikacja fanpage może uchronić między innymi przed płaceniem pieniędzy na tak zwane fake’owe konto. Weryfikacja fanpage to pierwszy obowiązkowy punkt, zanim pomoże się komuś finansowo za pośrednictwem fb.

Zbieranie lajków na Facebooku

Drugi bardzo częsty sposób na oszukiwanie to wszelkiej maści oszustwa związane ze zbieraniem lajków na Facebooku. Czym są owe lajki? To polubienia, na przykład dla stron lub postów wrzucanych na Facebooku, dzięki którym będą się one wyświetlać większej liczbie użytkowników. Nieuczciwe zbieranie lajków na Facebooku to między innymi kupowanie ich na tak zwanych farmach lajków, czyli po prostu w internecie. Robi się to między innymi po to, aby docierać do większej ilości prawdziwych użytkowników, na przykład z reklamą swojej strony na Facebooku. Nieuczciwie zbierane lajki to zatem oszustwo polegające na tym, że dana treść tak naprawdę jest polubiona i oceniana przez zdecydowanie mniejszą liczbę prawdziwych użytkowników, niż wskazuje na to liczba kciuków podniesionych w górę. Dla osób niewtajemniczonych może się to wydawać zabawną praktyką, jednak jak zwykle stoją za tym po prostu pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *