Język angielski – ile czasu poświęcać na jego naukę, by okazała się ona skuteczna?

Język angielski jest najpopularniejszym językiem obcym, którego znajomość otwiera przed uczącymi się wiele okazji do sukcesu osobistego i zawodowego. Wiele osób jednak nie uczy się go regularnie, często nawet nie znając optymalnej ilości czasu, który powinien być na niego poświęcony.

Regularność ważniejsza od ilości godzin?

Język angielski, podobnie jak każdy inny język obcy, wymaga przede wszystkim regularności nauki i tylko ona jest w stanie zapewnić sukces. Uczyć się go powinno w miarę możliwości codziennie, gdyż tylko to zapewni skuteczne przyswajanie materiału. Liczne badania pokazały, że o wiele lepiej jest uczyć się języka obcego po godzinie przez 7 dni w tygodniu niż spędzić nad nim 7 godzin raz w tygodniu, czy 2 dni po 3,5 godziny.

Naukę najlepiej zaplanować sobie tak, by odbywała się ona o stałej porze, stając się nawykiem. W ten sposób programuje się swój umysł, który powinien być zawsze gotowy do skutecznego przyswajania materiału w regularnych odstępach.

Przeplatanie codziennych zadań nauką angielskiego

Wiele osób ma problem ze znalezieniem czasu na naukę angielskiego, gdyż na co dzień stoją one przed licznymi obowiązkami. Szkoła, praca, rodzina i inne czynniki potrafią pochłonąć cały dzień, dlatego też powinno się szukać sposobów na to, jak przyswajać język angielski podczas codziennych zadań i w każdej wolnej chwili.

Jego naukę powinno się więc wplatać w inne zadania i obowiązki. Chcąc ugotować obiad, można na przykład robić to, używając przepisu w języku angielskim. Warto też zrezygnować z przeglądania serwisów informacyjnych z wiadomościami ze świata w języku polskim na rzecz serwisów zagranicznych. Będąc uczniem czy studentem, można też używać do nauki i pisania rozmaitych prac anglojęzycznych książek i artykułów, dzięki czemu wykonuje się dwa zadania w jednym czasie.

Każdy też ogląda filmy i słucha muzyki, dlatego też warto oglądać filmy w oryginale, a jako wsparcia można użyć napisów w języku ojczystym lub w języku angielskim, dzięki czemu jednocześnie ćwiczy się też rozumienie ze słuchu. W przypadku słuchania muzyki można włączyć wyświetlanie słów akurat lecącego utworu i śledzić je – można to robić chociażby w komunikacji miejskiej czy podczas chwil wieczornego relaksu.

Stosując powyższe wskazówki, o wiele łatwiej jest przyswoić angielski w sposób skuteczny i szybkim tempie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy International House z Bielska Białej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *