Technologia RFID, automatyczna identyfikacja radiowa (z ang. radio frequency identification), jest systemem wykorzystywanym przy otwieraniu bramek np. na stoku narciarskim lub szafek na basenie, rejestracji czasu pracy, otwieraniu szlabanu na parkingu. Bardzo często znajduje zastosowanie tam, gdzie w krótkim odstępie czasu wykonywane czynności powinny być precyzyjne i bezbłędne np. przy liczeniu zawartości towaru na palecie w magazynie lub na sklepowych półkach, podczas identyfikacji zawodników na mecie biegu, czy do sprawdzania zawartości paczki bez jej otwierania.
W jaki sposób działa technologia rfid?
Mikroskopijny mikroprocesor wraz z podłączoną do niego anteną to układ elektroniczny, który bezprzewodowo rozpoznaje obiekty oznakowane mikroskopijnym mikroprocesorem. W jego pamięci jest zapisany unikalny numer, który jednoznacznie jest przyporządkowany do oznakowanej rzeczy, miejsca, osoby. Odpytywanie tagów i ich numerów przez czytnik RFID jest realizowane w bardzo szybki sposób. Identyfikacja pojedynczego taga zajmuje zaledwie parę milisekund.
Technologia rfid do komunikacji w wykorzystuje odpowiednie pasmo radiowe i wszystkie stosowane i dopuszczone do sprzedaży systemy muszą być zgodne ze standardem i certyfikowane do pracy tylko w danym paśmie radiowym. W taki sposób unika się wszelkich zakłóceń.
Co daje wykorzystanie technologii rfid?
Wykorzystanie technologii w wielu branżach przemysłowych oznacza oszczędność czasu. System pozwala na zebranie informacji w szybkim tempie np. policzenie przesyłek na palecie zabierze pracownikowi magazynu dużo więcej czasu niż pobranie informacji przez czytnik.
Drugą zaletą wykorzystania technologii jest wyeliminowanie błędów. Czytnik za pomocą anteny zbiera informacje o ilości danego asortymentu, zatem kontrola nad przyjętym towarem lub towarem składowanym w danym magazynie jest dużo większa i dokładniejsza.
Gdzie najczęściej wykorzystywana jest technologia rfid?
Technologia została doceniona przez branżę logistyczną, gdzie czas identyfikacji towarów, pojemników itp. ma kluczowe znaczenie. Bardzo często wykorzystuje ją te branże, w których identyfikacja pracowników i ewidencja czasu pracy nie może być prowadzona przez standardowe karty z kodem kreskowym (ze względu np. na lakierowanie przedmiotów czy obecność w powietrzu innych przemysłowych zanieczyszczeń). Zainstalowanie bramek z czytnikami umożliwia uzyskanie pełnych danych w błyskawicznym tempie.