Nadruk sublimacyjny na tkaninach to prosta i tania technika druku cyfrowego, która pozwala przenosić na materiały poliestrowe zarówno proste hasła i logo, jak i skomplikowane wzory wysokiej jakości. Umożliwia tworzenie materiałów promocyjnych w atrakcyjnej cenie. Technikę tę stosuje się do znakowania odzieży sportowej, szkolnej, branżowej oraz w branży fashion. Zobacz na czym polega technika i jak wygląda proces przenoszenia wzoru.
Druk sublimacyjny na tkaninach – na czym polega ta technika?
Do wykonania druku sublimacyjnego na tkaninach stosuje się specjalne tusze sublimacyjne. Są to barwniki, które wiążą się jedynie z włóknami poliestrowymi – dlatego też materiały muszą zawierać te włókna, i to im więcej, tym lepiej. Tusz, podgrzany w termoprasie, zmienia stan skupienia na gazowy i w tej formie przenika do tkaniny. To właśnie proces zmiany skupienia substancji nazywamy sublimacją. Pod wpływem wysokiej temperatury włókna poliestrowe otwierają się, umożliwiając wynikanie barwnika, który przenika do ich wnętrza. Wraz ze spadkiem temperatury po zakończeniu wprasowywania wzoru włókna poliestrowe ulegają zamknięciu, zatrzymując barwnik na stałe. Dzięki takiemu procesowi nadruk sublimacyjny jest niezwykle trwały – zostaje wdrukowany w tkaninę, a nie jedynie umieszczony na jej powierzchni.
Nadruk na materiale metodą sublimacji – jak wygląda proces drukowania?
1. Wybieramy tkaninę – do nadruku na materiale tą metodą nadają się tkaniny z włóknami poliestrowymi, wskazane by stanowiły przynajmniej połowę składu tkaniny. Materiał musi być jasny.
2. Wybieramy wzór – może to być napis, hasło, logo czy grafika w dowolnej kolorystyce.
3. Wzór nadrukowujemy na specjalny papier do sublimacji – to bezpośrednio z niego tusz sublimacyjny przenoszony jest na materiał. Do przenoszenia tuszu na papier sublimacyjny nadają się te modele drukarek atramentowych, które nie wykorzystują wysokich temperatur.
4. Ustawiamy parametry termoprasy. Nadruk na materiale wykonujemy stosując temperaturę w zakresie 180-200 stopni Celsjusza. Czas wprasowywania wzoru to 50-60 sekund.
5. Na spodniej części prasy kładziemy teflonową folię, na niej – wybraną część odzieży. Wygładzamy wszelkie nierówności i fałdy na materiale. Umieszczamy na nim papier sublimacyjny z wzorem, a następnie przykrywany drugą warstwą folii teflonowej.
6. Otrzymanie nadruku na tkaninie wymaga prasowania pod średnim dociskiem.
7. Gdy upłynie czas przenoszenia nadruku, należy szybko, jednym ruchem zdjąć kartkę z nadrukiem.
Sublimacja jest procesem, którego nie da się w prosty sposób zmierzyć. Dlatego też dobór parametrów takich jak temperatura, nacisk i czas dobiera się metodą prób i błędów.