Żywica to materiał używany zarówno w budownictwie, jak i w elektronice. Z punktu widzenia fachowców uchodzi za niezwykle wartościowe tworzywo. Żywica poliuretanowa stosowana w przemyśle elektrycznym zabezpiecza układy elektroniczne przed niekorzystnym wpływem wilgoci, chemikaliów i ciepła. Skupmy się na jej poszczególnych właściwościach.
Cecha nr 1 – twardość
Żywica poliuretanowa nie jest materiałem twardym. Jej miękkość ma jednak zaletę. Żywica jest bardziej giętka i elastyczna, dzięki czemu podczas zalewania elementów elektronicznych, bardziej się do nich dopasowuje i nie powoduje ich zerwania.
Należy pamiętać, że zbyt twarda żywica może przyczynić się do zbytniego ściśnięcia komponentów, a co za tym idzie ich późniejszego uszkodzenia. Twardość jest zatem kluczową cechą podczas zakupu odpowiedniego produktu do hermetyzacji, a poliuretanowa żywica wykazuje się większą skalą twardości. Jest więc w czym wybierać.
Właściwość nr 2 – lepkość
W przypadku żywicy poliuretanowej ta właściwość poniekąd wiąże się z twardością. Im bardziej elastyczne tworzywo, tym jego lepkość jest niższa.
Żywica poliuretanowa doskonale wypełnia przestrzenie pomiędzy drobnymi elementami elektroniki, zwiększając tym samym szansę na dłuższą eksploatację sprzętu.
Dzięki niskiej lepkości żywica ta jest też łatwiejsza do usunięcia. Zmniejsza się wtedy bowiem ryzyko uszkodzenia modułów.
Cecha nr 3 – kolor
Okazuje się, że barwa żywicy ma spore znaczenie. Elektroizolacyjny poliuretan jest przeźroczysty, a jego kolor porównywany jest do bursztynu. Przeźroczysta żywica używana jest na przykład w hermetyzacji modułów LED.
Dlaczego transparentność jest taka ważna? Podczas testów środowiskowych i mechanicznych umożliwia łatwe i szybkie zidentyfikowanie zalanych komponentów. Ponadto ta cecha spełnia ważną funkcję również w systemach 3D. Pod żywiczną warstwą umieszcza się na przykład dobrze widoczne, ruchome elementy.