W świecie biznesu faktury są istotną częścią każdej transakcji. Służą one jako zapis dostarczonych towarów lub usług oraz odpowiadającej im płatności. Jednym z rodzajów faktur, który zyskuje na popularności w ostatnich latach, jest faktura uproszczona. Co to jest faktura uproszczona? Jaki jest cel jej wydania? Co powinien zawierać tego typu dokument? Na te oraz na wiele więcej innych pytań odpowiedzi znaleźć można poniżej.
Ważny dokument
Każda transakcja powinna zostać potwierdzona odpowiednim dokumentem – fakturą. Faktura to dowód księgowy, który wykazuje, jaka transakcja została zrealizowana, na jaką kwotę, jaki jest termin płatności itp. Zmiany w przepisach spowodowały, że przedsiębiorcy mogą teraz wystawiać fakturę uproszczoną w określonych przypadkach. Takie faktury coraz częściej można bowiem spotkać przy sprzedaży wysyłkowej.
Faktura uproszczona to rodzaj faktury, który jest używany w przypadku małych transakcji. Jest to krótsza i prostsza wersja standardowej faktury, zwykle używana w przypadku transakcji o niskiej wartości. Faktury uproszczone wykorzystywane są również w transakcjach pomiędzy przedsiębiorcami a konsumentami, gdzie konsument nie jest zobowiązany do podania numeru VAT.
Faktura uproszczona wzór
Osoby, które rozpoczynają swoją działalność potrzebują dużo czasu, by poznać aktualne przepisy i wdrożyć je w życie. Zmiany, które pojawiają się dla wielu są także utrudnieniem, gdyż trzeba nauczyć się korzystania z nowych programów i wystawiania nowych dokumentów. Można skorzystać z programów komputerowych, w których takie faktury system wygeneruje bardzo szybko.
Faktura uproszczona wzór dostępna jest na wielu stronach internetowych, jednak warto zapoznać się najpierw z przepisami(np. art. 106e ust. 1 pkt 3, 8, 9 i 11–14 ustawy o VAT), gdyż można dowiedzieć się, że taki dokument powinien obowiązkowo zawierać: imię i nazwisko lub nazwa nabywcy towarów lub usług, adres klienta, wskazanie, ile towarów i jakich zostało dostarczonych lub jaką usługę wykonano, cenę, stawkę podatku.