Przewożenie płynów i substancji półpłynnych. Co warto wiedzieć?

Transport płynów czy substancji półpłynnych zawsze wiąże się z ryzykiem rozszczelnienia pojemnika i wycieku. Jest to szczególnie groźne w przypadku substancji niebezpiecznych. Dlatego do przewozu tego typu substancji należy używać specjalistycznych cystern i zbiorników IBC.

Co nadaje się do przewozu płynów?

Przewóz i przechowywanie płynów powinno odbywać się w specjalnie do tego przeznaczonych pojemnikach. Przy dużej ilości płynnej substancji najkorzystniejsze okazują się odpowiednie cysterny. Natomiast do mniejszych ilości płynów najlepszy będzie kontener IBC. Kontener, zwany często paletopojemnikiem lub zbiornikiem IBC, jest wykonany ze specjalnego, gęstego polietylenu. To zapewnia dużą wytrzymałość na czynniki mechaniczne i chemiczne. Kontenery są najczęściej półprzeźroczyste, co pozwala na bieżąco monitorować ich zawartość.

Budowa pojemnika a jego wykorzystanie

Zbiornik ibc składa się z kilku podstawowych części. Polietylenowy zbiornik jest umieszczony w metalowym koszu, wykonanym zwykle z ocynkowanych elementów. Kosz dodatkowo chroni pojemnik przez uszkodzeniami mechanicznymi. Na górze zbiornika umieszczono otwór wlewowy, a na dole znajduje się zawór opróżniający.Całość jest umieszczona na palecie, zrobionej z drewna lub tworzywa sztucznego. Ułatwia to transport oraz rozładunek. Dzięki swoim zaletom paletopojemnik znajduje bardzo szerokie zastosowanie w wielu sektorach przemysłu, m.in w branży chemicznej, spożywczej, farmaceutycznej czy petrochemicznej. Stabilna i ekonomiczna konstrukcja zapewnia bezpieczny transport. Możliwe jest też składowanie kontenerów IBC jeden na drugim.

Paletopojemnik, ale jaki?

W firmach najczęściej wykorzystywane są typowe pojemniki IBC o pojemności 1000 l. Jednak można także spotkać kontenery o mniejszej pojemności, np. 300 lub 600 l. Są także dostępne kontenery IBC składane. Ich ogromną zaletą jest możliwość złożenia pustego pojemnika. Zajmuje on wtedy naprawdę niewiele miejsca, co jest istotne przy transporcie pustych zbiorników. Coraz chętniej przedsiębiorcy sięgają po kontenery IBC regenerowane. Są to, w zależności od zakresu regeneracji, albo myte przy zachowaniu odpowiednich procedur pojemniki, albo też kontenery z wymienionym wkładem polietylenowym. Ważne, aby proces regeneracji odbywał się w firmach, które posiadają odpowiednie certyfikaty w tym zakresie. Podstawową zaletą zbiorników IBC regenerowanych jest ich niższa cena.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *