Biuro rachunkowe – zalety i wady korzystania

Na którym etapie prowadzenia firmy należy zastanowić się nad usługami biura rachunkowego? To pytanie zadaje sobie niejeden przedsiębiorca, a odpowiedź na nie brzmi: im szybciej, tym lepiej! Uwzględniając korzyści i ewentualne problemy związane ze współpracą, warto jak najszybciej wybrać dobre biuro rachunkowe.

Usługi biura rachunkowego – uwolnij się od lęku!

Nieznajomość przepisów prawa podatkowego czy zbytnia brawura potrafiła już zgubić niejedno obiecujące przedsiębiorstwo. Nie zawsze wynika to ze złej woli osób zajmujących się księgowością – częstszym problemem jest tu zawiłość i wielowątkowość obowiązków, które ciążą na osobach prowadzących firmy w Polsce.

Prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe oznacza, iż odpowiedzialność za ewentualne błędy przejmuje zewnętrzny podmiot, który ubezpieczył się uprzednio na tę okoliczność. Ponadto wystąpienie błędów w pracy zawodowo zajmujących się księgowością specjalistów to sytuacja daleko mniej prawdopodobna, niż pomyłki w obliczeniach amatorów, którym brakuje doświadczenia.

Czas to pieniądz – nie bądź rozrzutny!

Podstawy księgowości jednoosobowej firmy można oczywiście opanować w niezbyt długim okresie czasu, korzystając ze sprawdzonych, aktualnych źródeł. To jednak dopiero początek przygody z prowadzeniem księgowości – wbrew temu, co może się wydawać laikom, jest to pracochłonna, wielogodzinna praca. Doba za zawsze tyle samo godzin, niezależnie od tego, jak wiele pracy masz do wykonania.

Od skuteczności Twojej pracy, czasu poświęconego na dopracowanie oferty czy kontakty z klientami, zależy jednak Twoja pozycja w zalewie konkurencyjnych propozycji, których wciąż przybywa. Prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe pozwoli Ci mądrze zarządzać czasem, co według liderów światowego rynku stanowiło podstawę ich spektakularnego sukcesu.

Czy nie lepiej prowadzić księgowość samodzielnie?

Czy wspomniane wyżej korzyści z prowadzenia księgowości przez biuro rachunkowe należy przyjmować bezkrytycznie? Czy powinieneś uznać, że takie rozwiązanie nie posiada żadnych wad? Oczywiście, że nie. Do każdego przedsięwzięcia należy podchodzić ze zdrową dawką sceptycyzmu, a decyzja o powierzeniu ksiąg firmy biuru nie stanowi tu wyjątku.

Warto jednak zaznaczyć, że wady tego typu schematu działania mają związek głównie z niekompetencją pracowników biura, czego łatwo uniknąć, zapoznając się z opiniami na temat danej instytucji w Internecie. Jeśli jesteś na etapie wyboru dobrego biura dla swojej firmy, ale coś mówi Ci, że biuro, z którym rozmawiasz, ma coś do ukrycia, masz przed sobą zadanie domowe – sprawdź je dokładnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *