Dlaczego warto zdecydować się na audyt sprawozdania finansowego?

Należy zdawać sobie sprawę, że audyt sprawozdań finansowych nie jest obowiązkiem w przypadku wszystkich przedsiębiorców. Warto również wiedzieć, że ustawa o rachunkowości bardzo dokładnie określa kto podlega wspomnianemu audytowi. Jakie są największe korzyści z przeprowadzenia audytu finansowego?

Dlaczego warto zdecydować się na profesjonalnego audytora finansowego?

Należy zdawać sobie sprawę, że nie jest możliwe uzyskanie bardzo dobrze przeprowadzonego audytu sprawozdania finansowego jeżeli nie zostanie on wykonany przez profesjonalistę. Warto mieć świadomość, że omawiany audyt sprawozdań finansowych jest ogromną szansą na sprawdzenie sytuacji praktycznie w każdym przedsiębiorstwie.

Osoba przeprowadzająca audyt sprawozdań finansowych musi mieć nie tylko odpowiednią wiedzę i doświadczenie, ale również działać bardzo rzetelnie. Specjalista powinien także znać się na obowiązujących przepisach.

Kto dokładnie będzie podlegał audytowi sprawozdań finansowych?

Koniecznie należy zaznaczyć, że audyt sprawozdań finansowych powinien być przeprowadzany we wszystkich spółkach akcyjnych, a także przedsiębiorstwach zatrudniających przynajmniej 50 osób. Audyt musi być także wykonany w firmach, w których w końcoworocznym bilansie obrotów suma aktywów będzie przekraczała 2,5 miliona euro.

Oczywiście audyty sprawozdań finansowych będą przeprowadzane przez bardzo doświadczone firmy konsultingowe, które specjalizują się w doradztwie, a także zatrudniają prawdziwych profesjonalistów w takich dziedzinach, jak ekonomia, prawo, finanse. Przedsiębiorstwu można zlecić również bardzo dużą liczbę innych działań z wspomnianego zakresu.

Jakie zalety ma przeprowadzenie profesjonalnego audytu sprawozdań finansowych?

Celem audytu sprawozdań finansowych jest wyeliminowanie ewentualnych drobnych błędów, które mogłyby powstać w wyniku niedopatrzenia pracowników. Doświadczona firma pozwoli na ich skorygowanie.

Przedsiębiorstwo w ten sposób może uniknąć odpowiedzialności finansowej oraz karnej za popełnione błędy. Zainwestowanie w usługi firm konsultingowych pozwoli także na skontrolowanie swoich podwładnych. Właściwie przeprowadzony audyt finansowy odgrywa zatem zdecydowanie większe znaczenie niż mogłoby się wydawać.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *