Rażące niedbalstwo czy wydarzenia losowe?

Złożenie wniosku o upadłość konsumencką to koszt 30 złotych. Czy wszyscy ludzie, którzy mają problemy finansowe, wiedzą o takiej możliwości wyjścia z długów? Czy upadłość konsumencka jest dostępna dla każdego, bez wyjątku?

Konieczność posiadania własnego majątku?

Upadłość konsumencka a brak majątku to dość kontrowersyjny temat. Gdyby zrobić badania w społeczeństwie, może okazać się, że wiele osób uważa na niesprawiedliwe możliwość ogłoszenia upadłości, gdy ktoś roztrwonił swoje pieniądze na skutek niedbalstwa. O swoje finanse należy przecież dbać.

Niestety, brakuje rzetelnej edukacji na tematy związane z pieniędzmi. Rodzice, którzy sami żyją od wypłaty do wypłaty, żyją ponad stan, biorą chwilówki, raczej nie przekażą dziecku dobrych nawyków. Być może powinna zadbać o to szkoła?

Komornik czy syndyk?

Komornik ściąga długi, ale działania komornika nie mają na celu umorzenia tych długów. Komornik konsekwentnie, miesiąc po miesiącu, spłata po spłacie, dąży do odzyskania całego długu. Odsetki wciąż rosną.

Tymczasem syndyk, po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, zarządza całym majątkiem dłużnika. Dłużnik ma obowiązek wydać ten majątek, niczego nie ukrywając. To trudny moment dla każdego. Po ogłoszeniu upadłości dana osoba nie może też swobodnie brać kolejnych kredytów i pożyczek. Ze wszystkiego jest rozliczana.

Czym kieruje się sąd ogłaszając upadłość?

Sąd bada pod kątem formalnym, czy w przypadku danej osoby zasadne będzie ogłoszenie upadłości. Upadłość konsumencka a brak majątku to nie przeszkoda. Prawnicy zgodnie podkreślają, że na koncie nie trzeba mieć żadnych pieniędzy, aby rozpocząć procedurę.

Najgorsze co może zrobić dłużnik, to udawać, że nie ma problemu, że problem sam się rozwiąże. Tymczasem rosnące zadłużenia mogą doprowadzić do wielu innych kłopotów, które dotkną także pośrednio bądź bezpośrednio, rodzinę dłużnika. Z długów można wyjść, ale trzeba wykazać się odpowiedzialną postawą. Nie każdy jest do tego zdolny. Trzeba przestać żyć ponad stan i kupować zbędne rzeczy. Zamiast tego wskazana jest dokładna analiza wydatków i przychodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *