Notarialna kancelaria

Każdy z nas powinien wiedzieć o tym, że praca notariusza wbrew pozorom do najłatwiejszych nie należy. Na co dzień musimy się godzić z tym, że jako notariusze nie dość, że musimy uczyć się już do końca życia ze względu na cyklicznie zmieniające się przepisy prawa, to jeszcze musimy użerać się z naprawdę roszczeniową i wręcz beznadziejną klientelą.

Co jest złego w byciu notariuszem?

Kancelaria notarialna jest to miejsce, do którego przychodzą klienci, aby między innymi podpisać intercyzę, ustanowić testament albo sprzedaż lub kupić nieruchomość. Nie zawsze notariusz potrafi komuś pomóc. Czasami ludzie odwiedzający taką kancelarię notarialną u siebie w mieście mylą wiele prawniczych pojęć i mają pretensje do notariusza, że ten nie może im w czymś pomóc. Nie wiedzą chyba o tym, że za każde swoje działanie notariusz odpowiada personalnie. Co jakiś czas cyklicznie do notariusza przyjeżdża kontrola, która ma na celu sprawdzenie, czy cała kancelaria notarialna działa zgodnie z prawem i w przepisach prawa.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć na temat kancelarii notarialnych i na temat samych w sobie notariuszy?

Notariusz nie sprawuje wcale bardzo łatwej pracy. Droga do zostania notariuszem jest naprawdę bardzo długa. Trwa ona prawie dziesięć lat, a i tak po tych dziesięciu latach nie mamy pewności, czy w ogóle będziemy zarabiać jakieś duże pieniądze i nie mamy pewności, czy się wstrzelimy w rynek. Niestety coraz więcej kancelarii notarialnych się zamyka i z roku na rok jest ich coraz mniej. Przemyślmy sobie przed podjęciem tej ważnej decyzji, czy praca notariusza jest w ogóle dla nas.

Kancelarie notarialne są na każdym rogu w naszym mieście

Odkąd ”uwolnili” zawody prawnicze, z roku na rok coraz łatwiej jest dostać się na prawo, skończyć je i zdać na aplikację notarialną. Nie jest ona jednak prowadzona w każdym mieście. Otóż jeżeli pochodzimy z mniejszej miejscowości, musimy co dwa tygodnie w weekend jeździć na zjazdy na aplikację notarialną. Bardzo dużo ona kosztuje i nie każdego jest niestety pomimo szczerych chęci stać na takie rozwiązanie. Czasami trzeba odczekać, aby móc sobie pozwolić na pójście na aplikację notarialną. Każdy z nas może zostać tym kim chce, wystarczy samozaparcie.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *