Zalety i wady pracy jako opiekunka dla osób starszych

Podejmowanie pracy opiekunki do osób starszych to dość częsty sposób zarówno na dorywcze zatrudnienie, jak i zajęcie na długie lata. Istnieje duże zapotrzebowanie na profesjonalne opiekunki, które mogą zamieszkać z seniorem lub dochodzące na czas, kiedy bliscy są np. w pracy. Zawód pozwala zarobić, ale bywa obciążający fizycznie i psychicznie.

Jakie są zalety zawodu opiekunki?

Opiekunka do osoby starszej może dzięki swojej wiedzy oraz doświadczeniu znacznie poprawić komfort życia seniora. Wykształcone, doświadczone i fachowe opiekunki są cenione na rynku pracy i chętnie wybierane przez rodzinę starszej osoby lub instytucję, jeśli osoba ta jest samotna. Można liczyć na niezłe wynagrodzenie i pracę w dobrych warunkach.

Możliwe jest otrzymanie pokoju czy nawet mieszkania, jeśli opieka dotyczy opcji z zamieszkaniem. Jest to często praktykowane, zwłaszcza w sytuacji, gdy opiekunka do osoby starszej na co dzień mieszka bardzo daleko i musiałaby dojeżdżać. Ma to sens również w związku z sytuacją samego seniora. Wiele starszych osób nie ma już żyjących bliskich, a z przyczyn psychicznych lub fizycznych nie radzi sobie samotnie w mieszkaniu.

Zawód opiekunki może być bardzo rozwijający. Warto wziąć pod uwagę chociaż poznawanie nowych ludzi, uczenie się empatii, asertywności, cierpliwości. Bardzo często trzeba nauczyć się również przynajmniej jednego języka obcego. Wyjazdy za granicę do pracy są okazją do zdobycia doświadczenia i poszerzenia kwalifikacji.

Nie ma zawodów bez wad

Bardzo często opiekunka do osoby starszej spotyka się z nieco przedmiotowym traktowaniem – musi wykonywać różne prace i ciągle znosić ewentualne narzekania seniora. Starsi ludzie bywają marudni, chorzy i z zaburzeniami pamięci, łatwo więc sobie wyobrazić, ile różnych nie do końca przyjemnych sytuacji może wiązać się z ich zachowaniem.

Problemem bywa też rodzina – zdarzyć się może, że bliscy żyją, ale nie mają czasu zająć się starszą osobą. Wtedy zatrudniają opiekunkę i niejednokrotnie poszerzają zakres jej obowiązków za bardzo, np. w kierunku kucharki czy gospodyni domowej. Młodym i niezbyt doświadczonym opiekunkom trudno jest wyplątać się z takich zobowiązań.

Jeśli opiekunki do osoby starszej zatrudniane są przez instytucję, mogą spotkać się z brakiem jakiejkolwiek empatii do seniorów widocznej u innych pracowników. Bywają zmuszane do ciężkiej pracy albo uczone, że nie warto zbytnio przejmować się starszymi, którzy przecież i tak niedługo umrą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *