Należy mieć świadomość, że na przestrzeni ostatnich lat zostało opracowanych mnóstwo wydajnych sposobów na rozwiązanie przestojów czy błędów na linii produkcyjnej. Ogromną rolę odegrał system andon. Jest to bowiem jeden z bardziej istotnych elementów Lean production.
Kiedy dokładnie powinno się wdrożyć system andon?
Rekomendowane jest wdrożenie systemu andon możliwie jak najszybciej. Jest to bowiem obecnie jeden z najlepszych sposobów usprawniających zarządzenie produkcją czy minimalizowanie ewentualnych strat.
Ponadto koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawiany system w perspektywie czasu umożliwia na zdecydowane oszczędności, a także ograniczenie generowania uszkodzonych elementów, które niestety nie nadają się do sprzedaży.
Jakie są korzyści z wdrożenia przez przedsiębiorstwo systemu Andon?
Jest to jeden z bardziej istotnych kroków do rozwoju firmy. Dzięki omawianemu systemowi prace na poszczególnych liniach produkcyjnych będą zdecydowanie bardziej efektywne. W przypadku, gdy na jednym z etapów dojdzie do wykrycia błędu, zostaną zapalone światła ostrzegawcze, które poinformują pracowników czy prace mają być przerwane , czy kontynuowane.
Dzięki temu nie tylko zdecydowanie prościej będzie wykryć błędy, ale również ograniczyć koszty. Właściwy sposób podziału poszczególnych linii produkcyjnych czy pracy umożliwia na kontynuowanie określonych etapów, nawet w przypadku, gdy produkcja zatrzyma się na jednym z nich.
Wdrażanie systemu andon w przedsiębiorstwie
Należy przede wszystkim zdawać sobie sprawę, że omawiany system andon może być obecnie wdrożony praktycznie w każdej firmie, gdzie praca jest wykonywana w systemie taśmowym czy na linii produkcyjnej. Koniecznie trzeba podkreślić, że wdrożenie andon będzie wymagało odpowiedniego przygotowania. Rekomendowane jest nie tylko zaprojektowanie systemu do danego środowiska, ale również właściwe przetestowanie.
W ten prosty sposób andon będzie zarówno pracował bezbłędnie, jak i umożliwi stosunkowo szybko zareagować, gdy na jednym z etapów procesu produkcyjnego wystąpią błędy. Właśnie w tym celu dokładnie opracowano system, którego historia rozpoczyna się w japońskim koncernie samochodowym Toyota.
Właśnie we wspomnianym przedsiębiorstwie po raz pierwszy informowano o ewentualnych błędach sygnałami świetlnymi. Andon oczywiście na przestrzeni lat bardzo ewoluował. Przyczynił się do tego także dynamiczny rozwój informatyki.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Signalo