Dlaczego warto podjąć decyzję o wprowadzeniu systemu andon?

Należy mieć świadomość, że na przestrzeni ostatnich lat zostało opracowanych mnóstwo wydajnych sposobów na rozwiązanie przestojów czy błędów na linii produkcyjnej. Ogromną rolę odegrał system andon. Jest to bowiem jeden z bardziej istotnych elementów Lean production.

Kiedy dokładnie powinno się wdrożyć system andon?

Rekomendowane jest wdrożenie systemu andon możliwie jak najszybciej. Jest to bowiem obecnie jeden z najlepszych sposobów usprawniających zarządzenie produkcją czy minimalizowanie ewentualnych strat.

Ponadto koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawiany system w perspektywie czasu umożliwia na zdecydowane oszczędności, a także ograniczenie generowania uszkodzonych elementów, które niestety nie nadają się do sprzedaży.

Jakie są korzyści z wdrożenia przez przedsiębiorstwo systemu Andon?

Jest to jeden z bardziej istotnych kroków do rozwoju firmy. Dzięki omawianemu systemowi prace na poszczególnych liniach produkcyjnych będą zdecydowanie bardziej efektywne. W przypadku, gdy na jednym z etapów dojdzie do wykrycia błędu, zostaną zapalone światła ostrzegawcze, które poinformują pracowników czy prace mają być przerwane , czy kontynuowane.

Dzięki temu nie tylko zdecydowanie prościej będzie wykryć błędy, ale również ograniczyć koszty. Właściwy sposób podziału poszczególnych linii produkcyjnych czy pracy umożliwia na kontynuowanie określonych etapów, nawet w przypadku, gdy produkcja zatrzyma się na jednym z nich.

Wdrażanie systemu andon w przedsiębiorstwie

Należy przede wszystkim zdawać sobie sprawę, że omawiany system andon może być obecnie wdrożony praktycznie w każdej firmie, gdzie praca jest wykonywana w systemie taśmowym czy na linii produkcyjnej. Koniecznie trzeba podkreślić, że wdrożenie andon będzie wymagało odpowiedniego przygotowania. Rekomendowane jest nie tylko zaprojektowanie systemu do danego środowiska, ale również właściwe przetestowanie.

W ten prosty sposób andon będzie zarówno pracował bezbłędnie, jak i umożliwi stosunkowo szybko zareagować, gdy na jednym z etapów procesu produkcyjnego wystąpią błędy. Właśnie w tym celu dokładnie opracowano system, którego historia rozpoczyna się w japońskim koncernie samochodowym Toyota.

Właśnie we wspomnianym przedsiębiorstwie po raz pierwszy informowano o ewentualnych błędach sygnałami świetlnymi. Andon oczywiście na przestrzeni lat bardzo ewoluował. Przyczynił się do tego także dynamiczny rozwój informatyki.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Signalo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *