Jaki program do projektowania CAD?

Programów do projektowania CAD 2D jest na rynku całkiem sporo. Wiele z nich, oprócz płatnych licencji, posiada również wersje darmowe do niekomercyjnego użytku. Co powinien oferować taki program?

Jeśli projektowaniem CAD zajmujemy się hobbystycznie, albo dopiero stawiamy w tej dziedzinie pierwsze nieśmiałe kroki, warto zainteresować się bezpłatnymi wersjami najpopularniejszych programów do rysowania w 2D. Tym bardziej, że zakup licencji wiąże się zwykle z wydaniem sporej sumy, której przez hobby czy naukę nie da się zarobić.

Praca z plikami

Obsługa standardowych plików .DWG jest absolutnie podstawową funkcjonalnością programu do projektowania CAD 2D. Zapis i odczyt plików .DWG oferuje oczywiście DraftSight Professional, lecz funkcja ta jest dostępna dla każdej, nawet darmowej licencji tego oprogramowania.

Możliwy jest także eksport projektów do plików o następujących rozszerzeniach:
– PDF
– SVG
– PNG
– BMP
– JPG

Komfortowa praca
Komfort pracy z programem istotnie wpływa na jej efektywność. W hobby czy nauce nie ma ona co prawda tak wielkiego znaczenia, jak w pracy dochodowej, ale nie jest też bez znaczenia.

Tym bardziej, że w rysowaniu 2D wiele instrukcji można zautomatyzować i przy pomocy obsługi skryptów pracować po prostu wygodniej. DraftSight LISP oferuje możliwość uruchamiania skryptów jednego z najstarszych języków programowania.

Na rynku dostępnych jest wiele rozszerzeń i wtyczek, także dla darmowej wersji. Bardziej doświadczeni użytkownicy mogą tworzyć własne dodatki do DraftSight Student często z tego korzysta.

Wygodny interfejs
Interfejs oprogramowania przypomina ten znany z AutoCAD. To duże ułatwienie. Zarówno DraftSight Professional, jak i jego darmowa licencja, oferują polskie menu i dokumentacje techniczną.

Praca na wielu platformach
W zastosowaniach biznesowych często zachodzi konieczność pracy nad różnymi elementami projektu na wielu komputerach i rozmaitych systemach operacyjnych. Podobnie jest również na uczelni. Draftsight student może być uruchamiany zarówno w Microsoft Windows, na Linuxie jak i na Macu.

Podsumowanie
Program do projektowania CAD w 2D musi być przede wszystkim funkcjonalny. Ciekawą opcją jest DraftSight LISP, czyli obsługa zautomatyzowanych funkcji. Z darmowego DraftSight korzystają nauczyciele, studenci, hobbyści. Od pełnych, komercyjnych licencji, różni się stosunkowo niewielkim ograniczeniem funkcjonalności i dlatego jest tak bardzo popularny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *