Dieta psa – jak ją właściwie zaplanować?

Czworonożny pupil to przyjaciel, którego obecność ceni sobie wielu z nas. Co można zrobić aby zapewnić mu zdrowe i długie życie? Dobra dieta, oparta na zbilansowanej karmie będzie jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie psa w nienagannej kondycji przez długie lata życia. Oto kryteria, którymi warto się kierować, wybierając karmę dla psów.

Karma dla psów – wybieraj ją konsultując się z weterynarzem

Podejmując decyzję o podaniu konkretnej karmy warto skonsultować się z weterynarzem znającym naszego pupila. Warto pamiętać o zachowaniu ostrożności w stosunku do internetowych porad, ponieważ znalezione w nich informacje mogą być po prostu nieprawdziwe. Najlepszym źródłem informacji będzie zawsze specjalista znający zwierzę, jego dolegliwości i specyficzną sytuację. Nie warto zatem kierować się także poleceniami znajomych właścicieli czworonogów, gdyż karma służąca jednemu psu nie koniecznie będzie dobrym wyborem dla innego psa.

Mokra, sucha lub namoczona

Na rynku istnieje kilka rodzajów konsystencji karm dla psów. Najpopularniejsze z nich to karmy suche, które podawane są w formie chrupiących kawałków. W przypadku tego rodzaju karmy bardzo ważne jest zapewnienie psu odpowiedniego poziomu nawodnienia, które wspomoże funkcjonowanie nerek oraz cały proces trawienia. Drugim rodzajem karm są karmy mokre, najczęściej sprzedawane w puszkach. Karmy te są lżej strawne oraz zapewniają nieco wyższą podaż wody w diecie psa. Najnowsze karmy dla psów zakładają także rozwiązanie łączące cechy obu karm – kompaktowość karmy suchej z zaletami karmy mokrej. Są to karmy przeznaczone do nawodnienia przed podaniem pokarmu pupilowi. Taką forma pozwala na łatwe przechowywanie karmy połączone z zapewnieniem psu stosownie wilgotnego posiłku. Najlepiej samemu zadecydować, która z typów karm będzie dla nas najwygodniejsza w użyciu, biorąc także pod uwagę stan i upodobania psa.

Dieta mieszana – łączenie różnych sposobów żywienia psa

Często zalecaną przez ekspertów jest metodą łączenia różnych rodzajów żywienia psa. W metodzie tej zakłada się, że zwierzę otrzymuje zarówno karmę, która stanowi podstawę jego diety, jak i różnego rodzaju przekąski pozwalające na urozmaicenie jego jadłospisu oraz zapobiegające niedoborom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *