Jak prawidłowo wystawić fakturę uproszczoną?

Przedsiębiorcy mogą wystawiać różne rodzaje faktur. Jedną z nich jest faktura uproszczona. Co jednak ważne, nie w każdej sytuacji można z tego rozwiązania skorzystać. Warto zatem wiedzieć, jakie zasady obowiązują w przypadku faktur uproszczonych i w jaki sposób taką fakturę wystawić prawidłowo.

Kiedy możliwe jest wystawienie faktury uproszczonej?

O tym, kiedy i na jakich zasadach możliwe jest wystawienie faktury uproszczonej, mówią przepisy Ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami Faktura uproszczona może być wystawiona w przypadku transakcji, której wartość nie przekracza 450 zł brutto lub 100 euro brutto, jeśli to w takiej walucie jest wystawiana. Fakturę uproszczoną wystawić może każdy podatnik, niezależnie od posiadanego statusu rejestracji w podatku VAT.

Co jednak ważne, wystawienie takiej faktury nie zawsze jest możliwe. Faktury uproszczonej nie można wystawić w przypadku sprzedaży wysyłkowej (sklepy internetowe). Nie jest to także możliwe, jeśli na fakturze nie można umieścić numeru NIP nabywcy (osoba fizyczna). Faktury uproszczonej nie można także wystawić w przypadku sprzedaży towaru lub usługi podmiotowi znajdującemu się w innym kraju Unii Europejskiej.

Jak wygląda prawidłowo wystawiona faktura uproszczona?

Każda prawidłowo wystawiona faktura uproszczona musi zawierać konkretne informacje. To, jakie dane należy na niej umieścić, reguluje wspomniana już Ustawa o VAT. Mowa tu o dacie wystawienia faktury i dacie sprzedaży, kolejnym numerze faktury, danym nabywcy oraz sprzedawcy wraz z numerami NIP, kwocie ewentualnego rabatu, a także o kwocie należności ogółem.

W odróżnieniu od tradycyjnej faktury VAT, ta uproszczona nie musi zawierać kilku dodatkowych informacji. Wśród nich wymienić można szczegółowe dane nabywcy, ilość sprzedawanych towarów, cenę jednostkową towarów, stawkę podatku, sumę wartości netto oraz kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto.

Kiedy wystawić fakturę uproszczoną?

To, co łączy fakturę uproszczoną i tradycyjną fakturę VAT to termin wystawienia tych dokumentów. Faktura uproszczona powinna być zatem wystawiona najpóźniej do 15 dnia miesiąca po miesiącu, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę.

Co więcej, faktura uproszczona nie może być wystawiona wcześniej, niż 30 dni przed dostarczeniem towaru lub wykonania usługi. Jak zatem widać, są to takie same zasady, jak w przypadku tradycyjnych faktur VAT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *