Magazynowanie paliwa i oleju napędowego

Magazynowanie oleju napędowego musi odbywać się w zgodzie z przepisami prawnymi. Jest wiele ustawowych zaleceń jak można magazynować paliwo, gdzie, w czym, jakie należy zachować procedury by samo magazynowanie było bezpieczne. Każdy kto chce zacząć magazynować olej napędowy i jest w grupie osób, które mogą to robić, powinien szczegółowo zapoznać się z wszelkimi wytycznymi.

Magazynowanie tylko w specjalnych zbiornikach

Rolnik nie może już magazynować paliwa w beczkach. Bez względu na ilość magazynowanego oleju musi robić to przy pomocy specjalnych zbiorników. Zbiornik dwupłaszczowy na olej napędowy musi posiadać określony atest i certyfikat i być zbiornikiem przeznaczonym do przechowywania paliwa. Taki zbiornik wykonany jest z dwóch ścian stali lub materiału sztucznego. Dzisiaj zbiorniki dwupłaszczowe do paliwa są ekologiczne i doskonale przystosowane do swoich zadań.

Budowa zbiornika

Zbiornik dwupłaszczowy na olej napędowy składa się ze zbiornika właściwego i płaszcza ochronnego. Płaszcz musi pomieścić około 110 % zawartości płaszcza głównego. Ponadto do zbiornika dołączony jest cały szereg rur, węży, pompa, cały osprzęt umożliwiający wypompowywanie paliwa z wnętrza zbiornika. Zauważyć jednak należy, że ów osprzęt musi być odpowiednio zabezpieczony tak, by paliwo nie wnikało do gruntu.Zbiorniki dwupłaszczowe do paliwa muszą być odporne na warunki atmosferyczne i odporne na wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne. Trzeba zauważyć, że zbiorniki magazynują paliwo, które jest nieprzychylne dla środowiska naturalnego. Przechowywanie tego typu produktów płynnych musi odbywać się według wszelkich zaleceń i z bardzo dużą dozą ostrożności.

Na co zwrócić uwagę?

Zbiorniki, których pojemność jest większa niż 2,5 m3 muszą być rejestrowane w miejscowej jednostce Urzędu Dozoru Technicznego. Taka rejestracja to koszt około 116 złotych. Decydując się więc na zakup zbiornika do przechowywania paliwa, trzeba zdać sobie sprawę z faktu, czy potrzebny będzie nam mały pojemnik czy duży. Ponadto przy zakupie określonego zbiornika należy zwracać uwagę na jego pełną dokumentację i określone atesty i certyfikaty. Odpowiedni zbiornik powinien być wyprodukowany według szczególnych norm. Ponadto należy też zwrócić uwagę na wskazane normy przy montowaniu takiego zbiornika oraz na wszystkie aspekty bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *