Kancelaria notarialna

Kancelaria notarialna jest miejscem, gdzie załatwimy dokumenty prawne, sprawy spadkowe, umowy sprzedażowe, czy akty notarialne. To także miejsce pracy notariuszy, którzy posiadają doświadczenie i służą poradami. Kim jest notariusz? Jakie sprawy można załatwić w kancelarii notarialnej?

Prawo o notariacie

Notariusz to prawnik posiadającym uprawnienia do tworzenia aktów notarialnych i innych czynności określonych w polskim prawie. Jego zadania reguluje Prawo o notariacie z dnia 14 lutego 1991 roku. Sporządzanie wszelkich dokumentów odbywa się zgodnie z procedurami i wymogami prawnymi.

Sprzedaż nieruchomości

Jedną z kwestii, jakimi zajmują się kancelarie notarialne są sprawy sprzedaży nieruchomości; działek, mieszkań, czy domów. U notariusza podpisuje się umowę sprzedaży przyjmującą postać aktu notarialnego. To końcowy etap sprzedaży nieruchomości, a notariusz poświadcza swoim podpisem zgodność umowy z obowiązującymi przepisami prawnymi. U notariusza można także sporządzić umowę przedwstępną, co daje pewność realizacji postanowień danej umowy sprzedażowej.

Intercyza

Kancelaria notarialna to miejsce, w którym można sporządzić intercyzę. Jest to umowa majątkowa między małżonkami, opierająca się na rozdzielności majątkowej. Po podpisaniu takiego aktu małżonkowie rozporządzają osobnymi majątkami. Notariusz musi być obecny podczas sporządzania takiego dokumentu, co poświadczy o zgodności z polskim prawem. Co ciekawe, intercyzę można podpisać przed, oraz po ślubie.

Kwestie spadkowe

Notariusz zajmuje się także wszelkimi sprawami spadkowymi i zazwyczaj wykonuje czynności sprawniej i szybciej niż sąd. W kancelarii powinni stawić się wszyscy spadkobiercy wraz ze zgodą na przeprowadzenie czynności spadkowych. Należy także uiścić opłatę u notariusza.Droga sądową jest rozwiązaniem w przypadku braku porozumienia stron sprawy spadkowej. Pamiętać należy, że to długotrwały proces, niosący za sobą spore koszty. Rozprawy są przeprowadzane w podanych terminach i sąd rozstrzyga kwestie sporne.

Kancelaria notarialna jest miejscem, do którego można udać się w przypadku wątpliwości odnośnie zawieranych umów różnego typu. Porad udzielają wykwalifikowani notariusze cechujący się skutecznością i rzetelnym podejściem do sprawy.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *