Wzrost cen nieruchomości w Polsce – czy to pewne?

Od jakiegoś już czasu trwa doskonale widoczna hossa na rynku nieruchomości w naszym kraju. Poziom inwestycji w nieruchomości nad Wisłą, zarówno ze strony inwestorów polskich, jak i zagranicznych jest ciągle bardzo wysoki. Przewiduje się jednak, że w najbliższym roku ceny nieruchomości mogą znacznie wzrosnąć. Czy to pewne?

Aktualne ceny nieruchomości komercyjnych

Rynek nieruchomości w Polsce okazuje się w ostatnich latach bardzo stabilny, o wyraźnej tendencji wzrostowej. Bardzo dobrze obrazują to działania deweloperów budowlanych, dzięki którym podaż utrzymuje się cały czas na bardzo wysokim poziomie. Nieruchomości komercyjne na sprzedaż, to coś, co w obecnej sytuacji pojawia się na rynku w ilościach bardziej niż satysfakcjonujących.

Jednocześnie to, co daje się bardzo łatwo zauważyć, to ciągle rosnący poziom inwestycji w rynku nieruchomości. Nieruchomości komercyjne na sprzedaż znikają tak samo szybko, jak się pojawiają, niezależnie od rosnącej aktywności deweloperów na tym rynku. Wielu specjalistów wręcz wskazuje na ryzyko przeinwestowania. W obecnym momencie na polskim rynku nieruchomości inwestują coraz mocniej nie tylko inwestorzy krajowi, ale i zagraniczni.

Czy ceny nieruchomości w 2020 roku wzrosną?

Zdecydowanie tak, chociaż odpowiedź na to pytanie nie jest tak łatwa jak by się mogło wydawać. Wciąż bardzo duża aktywność deweloperów sprawia, że ceny nieruchomości nie rosną tak szybko, jak przy takim zainteresowaniu inwestorów rosnąć powinny. Ta sytuacja sprawia, że Polska to dla inwestorów rynek przede wszystkim bardzo stabilny.

Jednocześnie ryzyko przeinwestowania, które może prowadzić do utraty zainteresowania inwestorów z zagranicy ciągle istnieje. Warto więc do wzrostu cen nieruchomości podchodzić z odpowiednią dawką ostrożności. Na razie sytuacja wydaje się stabilna dla inwestorów, jednak równowaga nigdy nie jest niemożliwa do zachwiania, o czym również warto pamiętać.

Czy warto inwestować w nieruchomości?

Tutaj odpowiedź również jest prosta, choć również wnioski, które do niej prowadzą są nieco bardziej skomplikowane. Inwestować warto, bo przynosi to ciągle duży zysk, co pokazuje dobitnie zwiększająca się ciągle liczba inwestorów.

Należy jednak zachować tu pewną ostrożność. Spadek cen mieszkań raczej nam w najbliższych latach nie grozi. Zawsze istnieje jednak ryzyko, że obecna sytuacja wzrostowa znacząco zwolni, co może sprawić że stopy zwrotu okażą się o wiele dłuższe niż podejrzewaliśmy, co z kole dla wielu może okazać się powodem do podważenia racjonalności inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *