Kto może wykonać kurs BHP online?

Polskie przepisu zezwalają na przeprowadzanie kursów BHP przez internet. Nie dotyczy to jednak każdego. Niektóre grupy pracowników mogą bez problemu wykonać okresowy kurs BHP w formie elektronicznej. Nie każdy jednak ma taką opcję. Osoba zatrudniona na stanowisku robotniczym wciąż musi przejść szkolenie BHP w tradycyjny sposób. Kto może wykonać kurs BHP online?

Podstawowe informacje o kursie BHP

Kursy BHP mają zapoznać pracownika z informacjami odnośnie bezpieczeństwa i higieny pracy. Znajdują się w nich także informacje na temat:
– prawa pracy
– postępowania w razie wypadku
– zasad pierwszej pomocy
– zasad panujących na terenie zakładu

Standardowe kursy BHP odbywają się w miejscu pracy i na koszt pracodawcy. Są prowadzone w formie instruktażu. Taki kurs pracownik musi odbyć przed rozpoczęciem pracy. Zwykle organizuje się je przed podpisaniem umowy lub pierwszego dnia pracy. Szkolenia BHP trzeba powtarzać co kilka lat, w zależności od stanowiska.

Kto może zrobić kurs BHP przez internet?

Przepisy określają jasno, kto może wykonać szkolenia BHP online. To rozwiązanie dla określonej grupy pracowników. Ze szkolenia w formie elektronicznej może skorzystać:
– osoba będąca pracodawcą lub osoba, która kieruje innymi pracownika (kierownik, mistrz, brygadzista)
– pracownik inżyneryjno-techniczny (projektant, konstruktor maszyn, organizator produkcji lub technolog)
– pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy
– pracownik administracyjno-biurowy

Szkolenia BHP można wykonywać w formie instruktażu, kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego. Szkolenie BHP przez internet zwykle przybiera formę instruktażu lub kursu internetowego. Na początku zapoznajemy się z materiałem szkolenia, a później rozwiązujemy test, który sprawdza przekazaną w kursie wiedzę.

Zapewnienie bezpiecznych warunków pracy jest obowiązkiem pracodawcy. Szkolenia BHP zapewniają to bezpieczeństwo, ucząc pracownika ogólnych zasad pracy i zasad postępowania w razie niebezpieczeństwa. Każdy pracownik powinien poważnie podejść do tego szkolenia i zapamiętać przekazane informacje. W razie niebezpieczeństwa, czy wypadku, mogą się one okazać bezcenne. Kursy bhp przeprowadza się w kilku różnych formach i można wykonać szkolenia BHP online. To bardzo wygodne rozwiązanie, które niestety nie jest dostępne dla każdego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *