Radca prawny – zawód poszukiwany

Dobry radca prawny to fachowiec, który z powodzeniem w wielu sprawach może zastąpić adwokata. Często także okazuje się, że jego usługi mogą być tańsze, a ponadto w wielu miastach znacznie łatwiej znaleźć kancelarię radcy prawnego i skorzystać z jego usług.

Czym zajmuje się radca prawny?

W bardzo wielu sytuacjach radca prawny bywa mylony z adwokatem, czego powodem jest często zakres świadczonych usług. Od pewnego czasu bowiem radcowie mają znacznie szerszy wachlarz możliwości działania, gdy mowa o reprezentowaniu klientów przed sądem. Dlatego też w wielu sprawach klienci zainteresowani zatrudnieniem profesjonalisty nie patrzą na to, czy jest on radcą prawnym czy adwokatem, ufają jego wiedzy czy też dobrej renomie, jaką cieszy się on na rynku. Radca prawny ponadto może udzielać porad prawnych, jak również sporządzać ekspertyzy, którym tematem są zagadnienia prawne czy na przykład wydawać pisemne opinie.

Jak można zostać radcą prawnym?

Aby zostać radcą prawnym należy przede wszystkim posiadać odpowiednie wykształcenie jak również dać odpowiedni egzamin po odbytej aplikacji. Taka droga jest najbardziej powszechna, jednak ustawa wskazuje iż w wielu sytuacjach zainteresowane osoby mogą być zwolnione na przykład z odbywania aplikacji czy też przystąpienia do egzaminu. Najczęściej mowa tutaj o zdobytym doświadczeniu czy wykształceniu. Sama aplikacja trwa bowiem 3 lata, a warunkiem zdobycia uprawnień do wykonywania tego zawodu jest pozytywne jej przejście jak również pozytywne zdanie egzaminu. Z każdym rokiem zainteresowanie taką ścieżką kariery jest coraz większe, co jest korzystne przede wszystkim dla zainteresowanych takimi usługami klientów. Bez problemu mogą bowiem znaleźć odpowiedniego fachowca w swojej najbliższej okolicy.

Radca prawny jako pracownik

Jedną z różnic, jaka występuje pomiędzy zawodami radcy prawnego i adwokata jest przede wszystkim to, że radcę można zatrudnić jako pracownika, na podstawie umowy o pracę. Oczywiście bez problemu może on również reprezentować klientów na podstawie umowy cywilnoprawnej. W przypadku korzystania z usług adwokata nie jest możliwe podpisanie z nim umowy o pracę, w grę wchodzi jedynie umowa cywilnoprawna. Wiele firm więc zatrudnia radców prawnych jako fachowców od występujących w każdej chwili zagadnień prawnych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *