Jaka powinna być niania do dziecka?

Obecnie nie jest łatwo znaleźć dobrą nianię do dziecka. Dużo słyszy się o złym traktowaniu maluchów przez nianie, więc tym bardziej trudno komukolwiek zaufać. Zanim rodzice zabiorą się za poszukiwania, powinni chociaż zaznajomić się z tym, jakimi cechami powinna się odznaczać oraz czym się kierować przy jej wyborze.

Cechy dobrej niani do dziecka

Dobra niania do dziecka z pewnością powinna posiadać pewne bardzo istotne cechy. Przede wszystkim musi być to osoba uczciwa. W końcu w jej ręce pozostawia się swoje oczko w głowie, a także dom czy mieszkanie pełne materialnych dóbr. Niania powinna być także bardzo spostrzegawcza, gdyż maluszki bywają nieprzewidywalne. W jednej chwili mogą grzecznie siedzieć i się bawić, a w następnej trzymać w rączce coś zagrażającego ich zdrowiu i życiu.

Dobra niania do dziecka powinna znać zasady pierwszej pomocy w przypadku niemowląt. Nigdy nie wiadomo, czy maluchowi coś się nie stanie i to właśnie pierwsze minuty będą miały największe znaczenie. Dobrze jest, gdy opiekunka cechuje się także dyspozycyjnością, ponieważ mogą się zdarzyć sytuacje, kiedy będzie nagle potrzebna w sobotę wieczorem czy w niedzielę z samego rana. Ważne jest również to, aby miała fajne podejście do dzieci, a także była cierpliwa i kreatywna.

Zakres obowiązków niani

Najczęściej nianie zajmują się pilnowaniem i bawieniem się z dziećmi oraz podawaniem im przygotowanych przez mamę posiłków. Czasami jednak bywa tak, że wymaga się od nich także przyrządzania jedzenia, więc dla niektórych umiejętności kucharskie mogą mieć duże znaczenie.

Dobra niania powinna przede wszystkim pilnować dziecka tak, aby nie stała mu się żadna krzywda. Bezpieczeństwo maluszka to dla każdego rodzica sprawa priorytetowa. Musi również bawić się z dzieckiem, wychodzić z nim na spacery na świeżym powietrzu, podawać posiłki i pomagać w codziennych, prostych czynnościach.

Kogo wybrać na nianię do dziecka?

Najczęściej nianiami bywają osoby młode – studentki oraz starsze – panie na emeryturze. Tak naprawdę i jedna i druga grupa sobie w ten sposób dorabia. Młode nianie są energiczne, mają mnóstwo ciekawych pomysłów na spędzanie czasu z maluchem, ale za to nie posiadają zbyt dużego doświadczenia albo nie mają go wcale.

Z kolei starsze opiekunki do dzieci to osoby z doświadczeniem, posiadające ogromne pokłady cierpliwości i wiedzy, jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Za to nie nadążające za szybkimi dzieciakami oraz mało pomysłowe. Najlepiej jest więc decydować się na kogoś „pomiędzy” i znaleźć osobę, która ma doświadczenie, ale jednocześnie jest wystarczająco młoda, żeby poradzić sobie ze współczesnym tempem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *