Czym charakteryzuje się nowoczesny ekran pojemnościowy?

Nowoczesne ekrany pojemnościowe mają bardzo wiele zalet, dlatego też w ostatnim czasie tak wielu producentów ekranów bezdotykowych korzysta z ich olbrzymiego potencjału. Niniejszy artykuł to idealny wybór właśnie dla tych osób, które chcą poznać największe zalety ekranów pojemnościowych.

Co warto wiedzieć?

Osoby, które są zainteresowane zakupem dotykowego ekranu pojemnościowego, powinny zwrócić uwagę na to, czy posiada on specjalną powłokę antyodblaskową. Mowa tutaj oczywiście o nowoczesnej powłoce anti glare, która znajduje się w każdym nowym smartfonie.

Przy technologii pojemnościowej dotyk przekazywany jest oczywiście za pomocą tzw. spięcia elektrycznego. W dotykanym miejscu na ekranie zmienia się automatycznie pojemność elektryczna. Ekrany korzystające z tej technologii, mogą pochwalić się bardzo dużą dokładnością. Mało osób zdaje sobie sprawę również z tego, że można bez problemów obsługiwać nawet do 30 punktów dotyku.

Dlaczego warto postawić na ekrany pojemnościowe?

Ekran pojemnościowy od renomowanego producenta, może pochwalić się dużą odpornością na zabrudzenia. Za pomocą zwykłej szmatki z wodą, można bardzo szybko pozbyć się nawet zaschniętych zabrudzeń. Z ekranów pojemnościowych można korzystać praktycznie wszędzie.

Pierwsze ekrany pojemnościowe pojawiły się na rynku już w latach 90-tych. W dzisiejszych czasach producenci korzystają z dwóch zaawansowanych technologii. Mowa tutaj oczywiście o ekranach pojemnościowych powierzchniowych i projekcyjnych. Pierwsze modele mierzą zmiany pojemności elektrycznej, które występują na przewodzącej powierzchni roboczej ekranu. Przy drugiej technologii wykrywane są zmiany pojemności elektrycznej, które zachodzą nad powierzchnią roboczą ekranu.

Jakie zastosowanie?

Ekran pojemnościowy projekcyjny wykorzystywany jest przede wszystkim w małych urządzeniach dotykowych (smartfony, tablety, zegarki itp.). Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby technologię tą wykorzystać w większych ekranach dotykowych. Projekcyjne ekrany pojemnościowe coraz częściej wykorzystywane są w rozwiązaniach multi-touch.

Olbrzymia popularność ekranów pojemnościowych wynika nie tylko z tego, że bez problemu wykrywają nawet drobne muśnięcia. Ich olbrzymim atutem jest również to, że przepuszczają dużo światła i co najważniejsze umożliwiają skorzystanie z dodatkowych warstw ochronnych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Unisystem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *