Czym jest system Scada?

Prace produkcyjne to bardzo skomplikowany proces. Składa się na nie mnóstwo czynności, z którymi sami ludzie by sobie nie poradzili. Dlatego w każdej firmie produkcyjnej główną siłą napędową są maszyny i różne nowoczesne urządzenia, dzięki nim proces produkcji jest stały, systematyczny i bezproblemowy. Jednak pracą na produkcji trzeba w jakiś sposób zarządzać.

Oprogramowanie dla firm produkcyjnych

Każda firma produkcyjna musi być w odpowiedni sposób zarządzana i nadzorowana. Głównie nadzoru i kontroli wymagają wszelkie maszyny produkcyjne. Na szczęście można nimi zarządzać z poziomu jednego oprogramowania, najbardziej polecany w tej kategorii jest system Scada.

System Scada ma przede wszystkim usprawnić proces produkcyjny. Działanie tego systemu opiera się o współpracę z elementami szeroko pojętej automatyki. Ten system komputerowy zamienia język komputerów i maszyn na język ludzki, w ten sposób współpraca na tych płaszczyznach przebiega bez żadnych problemów.

Różne działania z oprogramowaniem Scada

Scada jako system operacyjny działa na przeróżnych płaszczyznach. Pełni on wiele funkcji jednocześnie, dzięki temu, że jest dosyć intuicyjny, można mieć pewność, że podaje on prawdziwe dane o stanie rzeczywistym bądź dane historyczne. Na tej podstawie można tworzyć raporty, podsumowania i analizować postęp prac produkcyjnych.

Scada działa z wszelkimi urządzeniami pomiarowymi i wykonawczymi. Jest to możliwe dzięki sterownikowi, przez który dane są wysyłane bezpośrednio do wejścia. Działa on także ze sterownikami PLC, które wykonują sterowanie oraz regulację różnych parametrów. Parametry te są nadawane przez operatora albo są danymi z czujników i alarmów.

System nadrzędny w firmie

Systemy Scada są na tyle rozbudowane i intuicyjne, że są uważane za systemy nadrzędne w firmie. Mimo, że często w firmach produkcyjnych używa się także oprogramowania HMI, to jednak te systemy nie są tak rozbudowane i nie mają tylu funkcji co systemu Scada.

Systemy Scada można wykorzystać w różnych branżach, nie tylko w tych typowo produkcyjnych. Często są one wykorzystywane w automatyce budynkowej a także w ekologii i związanej z nią procesach. Program ten przyda się wszędzie, gdzie potrzebne jest zbieranie danych i kontrola prac produkcyjnych.

System scada dostępny jest w ofercietrinitec.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *