Nadruk sublimacyjny

Nadruk sublimacyjny jest w dzisiejszych czasach niesamowicie popularny. Taka technika druku wykorzystuje głównie zjawisko sublimacji, a wydruk jest wykonywany profesjonalnymi atramentami. Warto wspomnieć również o tym, że nadruk wymaga ustawienia odpowiedniej temperatury oraz ciśnienia.

Druk sublimacyjny na tkaninach

Kolory mogą być wyjątkowo błyszczące dzięki związaniu barwnika z przezroczystymi włóknami tkaniny syntetycznej, można uzyskać prawdziwie ciągłe tony, które są równoważne zdjęciom, bez użycia specjalnych technik. Zalety sublimacji barwnika w porównaniu z innymi metodami drukowania na tekstyliach to na przykład to, że obrazy są trwałe oraz wytrzymałe. Ponieważ termo-sublimacyjne drukarki termiczne wykorzystują ciepło do przenoszenia barwnika na nośnik druku, szybkość drukowania jest ograniczona. Ogrzewanie elementów jest łatwe, ponieważ silny prąd elektryczny może bardzo szybko podnieść temperaturę elementu. Korzystanie z wielu głowic może również przyspieszyć ten proces, ponieważ jedna głowa może się ochłodzić, a druga nadal drukować.

Nadruk na materiale

Warto wspomnieć o tym, że druk sublimacyjny na tkaninach może utrzymywać się nawet kilka lat – co z całą pewnością jest ogromną zaletą. Chociaż czasy drukowania różnią się między różnymi drukarkami do sublimacji, typowa tania drukarka barwnikowa do użytku domowego może wydrukować zdjęcie na koszulce w kilkadziesiąt sekund. We wszystkich przypadkach gotowy wydruk jest całkowicie suchy po wyjściu z drukarki. Dostępne są dwa rodzaje farb do sublimacji barwników do drukarek sublimacyjnych. Najpopularniejszym z nich jest wodny atrament do sublimacji barwników do stosowania zarówno w drukarkach stacjonarnych, jak i wielkoformatowych. Drugi to atrament sublimacyjny z barwnikiem rozpuszczalnikowym, który można stosować w drukarkach wielkoformatowych. Ze względu na szybki rozwój cyfrowego druku na tekstyliach, atramenty sublimacyjne barwnikowe stają się coraz bardziej popularne w cyfrowym druku atramentowym na tkaninach. Nadruk na materiale jest więc zarówno trwały, jak i wytrzymały. Ogromną zaletą jest to, że nie spierze się on podczas prania, więc koszulkę z takim nadrukiem można nosić przez wiele sezonów. Nadruk sublimacyjny jest często wykorzystywany w branży reklamowej, na przykład podczas tworzenia koszulek reklamowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *