Gdzie znaleźć obrazy bez praw autorskich?

Prowadząc stronę internetową, chcemy, aby przyciągała ona wzrok nie tylko ciekawą treścią i kolorystyką. Ważne są także pięknej jakości zdjęcia. Niestety, nie wszystkie obrazki, jakie znajdziemy w Internecie, mogą trafić na nasz portal. Obowiązuje bowiem prawo autorskie, które ochrania różne utwory, w tym również fotografie. Dlatego, aby nie być posądzonym o ich kradzież, wybierzmy jakieś darmowe grafiki. W artykule podpowiemy, gdzie można je odnaleźć.

Kilka słów o prawie autorskim

Prawo autorskie jest tak sprawnie skonstruowane, że zapewnia twórcy wyłączność do jego własnych dzieł. Bez zgody (odpowiedniej licencji) fotografa nie można więc pobrać żadnego zdjęcia. Jeżeli właściciel bloga chce, aby znalazła się na nim jakaś praca publiczna, musi koniecznie napisać do autora z prośbą o jej wykorzystanie. Czasem jednak spotykamy unikalne obrazy bez praw autorskich, czyli takie, które nie są szczególnie chronione. Wtedy bez obaw możemy je pobrać, publikować i użytkować w różnych celach (także tych komercyjnych). Darmowe grafiki znajdują się bowiem w domenie publicznej. Warto także wspomnieć o prawie cytatu, które pozwala na dołączanie do recenzji filmu i książki konkretnego kadru albo zdjęcia okładki.

Grafika bez praw autorskich w najlepszych bankach

Pozostańmy jednak przy innych obrazkach niż kadry udostępniane na stronach dystrybutorów filmowych. Można je bardzo łatwo odszukać. Wystarczy tylko wejść do banku. Oczywiście mowa nie o instytucji finansowej, a o popularnym banku, który oferuje darmowe grafiki. To tak zwany serwis stockowy w internecie z obszerną bazą zdjęć. Tego typu stron jest bardzo dużo. Ich zaletą jest to, że udostępniają całkiem za darmo oryginalne obrazy bez praw autorskich w wysokiej rozdzielczości.

Wybraliśmy kilka banków zdjęć, gdzie każdy znajdzie setki, a nawet tysiące obrazków. Pierwszy to Pixabay, czyli zaawansowany i łatwy w obsłudze serwis mający w swoich zasobach także grafiki wektorowe oraz ilustracje. Nie trzeba się tutaj rejestrować, aby pobrać idealną, barwną fotografię. Godny polecenia jest także Freepik. Jak sama nazwa wskazuje, oferowana jest tam grafika bez praw autorskich w formie wektorowej, a także zdjęcia oraz ikony. Co ciekawe, istnieje również polska witryna o nazwie KaboomPics, w której znajdziemy fotosy w różnym rozmiarze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *