Przepakowywanie produktów – na czym polega?

Wiele osób widząc produkty w sklepach, nawet nie zastanawia się nad tym, w jaki sposób zostały one zapakowane i jak wygląda cały proces pakowania i przepakowywania różnych artykułów. Tymczasem przepakowywanie produktów składa się z kilku etapów i jest działaniem złożonym. Przepakowywanie polega głównie na tym, że ze zbiorczego opakowania produkty trafiają do mniejszych opakowań. Tak przygotowane są umieszczane na półkach sklepowych.

Przepakowywanie produktów – przebieg

Do przepakowywania potrzebne są różnego rodzaju maszyny i urządzenia, a także pracownicy lub roboty. W firmach, które zajmują się przepakowywaniem towarów, tworzy się tak zwane linie pakujące, gdzie pakuje się takie produkty jak kosmetyki, słoiki, butelki itp. Bardzo często tworzy się także linie rozlewnicze, w których rozlewa się do różnych pojemników, butelek i opakowań produkty płynne. Linie te są zazwyczaj połączone z liniami produkcyjnymi.

Podczas przepakowywania wykorzystuje się także takie urządzenia jak: owijarki (pakowanie drzwi, okien), kartoniarki (pakowanie do kartonów), zakręcarki (zakręcanie nakrętek na butelkach z płynami), tubiarki (wypełnianie opakowań np. kremami). Wszystkie te urządzenia są zazwyczaj półautomatyczne.

Zasady związane z przepakowywaniem towaru

Firmy, które zajmują się procesem przepakowywania produktów, są zobowiązane do wykonywania swojej działalności zgodnie z wyznaczonymi standardami. Do najważniejszych należą tu: Dobra Praktyka Produkcyjna (GMP), Dobra Praktyka Higieniczna (GHP), System Analizy Kontroli i Krytyczne Punkty Kontroli (HACCP).

Zasady w ramach ustalonych przepisów traktują przede wszystkim o tym, jak towar powinien być przechowywany, transportowany, jak powinna wyglądać jego obróbka. Przepisy dotyczą także zasad higieny pracy, bezpieczeństwa oraz wszystkiego tego, co dotyczy pracowników, ich szkoleń, a także zapewnienia im odpowiednich warunków pracy. Oprócz wyżej wymienionych standardów stawia się na bezpieczeństwo produktów żywnościowych i przeprowadza się liczne kontrole laboratoryjne.

Gdzie przeprowadza się Przepakowywanie produktów?

Czynność tą można wykonywać w miejscu, gdzie artykuł jest produkowany, czyli w miejscu linii produkcyjnej bądź zlecić niezależnej firmie zewnętrznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *