Wypadek ciężarówki we Włoszech

Ze względu na dużą popularność trasy przez Włochy, wypadki aut ciężarowych zdarzają się tam dość często. Co zrobić, gdy miał miejsce wypadek we Włoszech?

Wypadek Włochy – kto jest sprawcą?

Podstawową kwestią jest ustalenie winnego zdarzenia. Jeśli wypadek we Włoszech miał miejsce z winy polskiego kierowcy ciężarówki – niestety wszelkie koszty związane ze sprowadzaniem lub kasacją pojazdu trzeba pokryć z własnej kieszeni.

Wielu przewoźników posiada na takie sytuacje odrębne ubezpieczenia, jednak faktem jest, że nie ma możliwości uzyskania jakichkolwiek środków z OC drugiego uczestnika kolizji.

Kiedy to drugi kierowca jest sprawcą, a jego pojazd jest prawidłowo zarejestrowany na terenie krajów Unii Europejskiej lub Szwajcarii – istnieje możliwość dochodzenia roszczenia także po sprowadzeniu ciężarówki do Polski.

Wypadek ciężarówki Włochy – czy wzywać policję?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wezwanie policji może oznaczać duże koszty dla kierowcy, jeśli osoby, które stawią się na miejscu zdarzenia wykryją jakiekolwiek nieprawidłowości związane z dokumentami przewozowymi lub uszkodzenia pojazdu niezwiązane bezpośrednio z wypadkiem.

W takiej sytuacji policja może odebrać kierowcy dokumenty uprawniające do kierowania pojazdem oraz odholować ciężarówkę na specjalny parking – co również wiąże się z kosztami. Wypadek ciężarówki Włochy to trudny temat, który może wiązać się z dużymi kosztami dla przewoźnika oraz kierowcy i warto podejść do tematu rozważnie.

Wypadek Włochy – kiedy nie wzywać służb?

Na pewno w sytuacji, w której obie strony są zgodne co do winy. Wówczas nie warto marnować czasu oczekując na przyjazd policji i wypełnienie niezbędnych dokumentów. Wystarczy, że obydwa pojazdy pochodzą z terenu Unii Europejskiej i wówczas możliwe jest dochodzenie roszczenia z OC sprawcy już po powrocie do kraju.

W sytuacji, w której to kierowca polskiej ciężarówki jest sprawcą, wszelkie szkody muszą być pokryte z własnych środków właściciela auta lub jego własnego ubezpieczenia – na przykład AC. Często sprowadzenie auta do kraju na naprawę jest znacznie tańsze, nawet mimo kosztów wynajmu specjalistycznego transportu, jednak jest to kwestia indywidualna. Każdorazowo warto zapoznać się z wycenami mechaników zarówno w kraju, jak i we Włoszech, i na tej podstawie podejmować decyzję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *