SCADA w firmie produkcyjnej – prosty przykład

Załóżmy, że mamy do czynienia ze zwykłą firmą produkcyjną, która – za pośrednictwem np. tokarek CNC – wykonuje określone przedmioty lub detale. Jak w takiej firmie zaimplementować system ogólnego zarządzania całością procesu produkcyjnego? Co zrobić, by zarządzanie nim było jeszcze efektywniejsze a on sam przynosił jeszcze większe dochody?

Wszystkie urządzenia pod jedną ręką

Dzięki systemowi SCADA możliwe jest ogólne zarządzanie wszystkimi, dostępnymi w ramach określonego procesu technologicznego urządzeniami. Na pierwszy rzut oka nie jest to łatwe, ale – zbierając informacje z różnego rodzaju sensorów – można to zrobić dość łatwo. Dzięki temu dane będą zbierane z obrabiarek, frezarek a nawet… wiertarek.

Dlaczego jest to aż tak ważne? Ponieważ w ten sposób można dość łatwo monitorować cały proces produkcyjny. Ok, nie jest to proste, ale na podstawie tych danych proces ten jest dość łatwy „do ogarnięcia”, a co za tym idzie – również dość przejrzysty. W ten sposób można bowiem zarządzać całą produkcją, a więc nie tylko maszynami.

Co oprócz maszyn?

Mówiąc wprost – dzięki tak zorganizowanemu systemowi SCADA, można zarządzać również zapasami, detalami w produkcji, a nawet – szeroko zaaranżowanymi materiałami, które w danym momencie znajdują się na tak zwanym magazynie. Co więcej – w ten sposób można również kontrolować wszystkie aspekty, które na pierwszy rzut oka nie są związane z detalami.

O czym mowa? Chociażby o pompie kierującej chłodziwo do odpowiednich maszyn, dzięki której można w znaczący sposób ograniczyć liczbę ewentualnych zadziorów. Mowa tu też o np. płytkach, za pomocą których można przycinać detale i – w konsekwencji – obrabiać je.

Podsumowując…

Dzięki systemowi SCADA użytkownik może kompleksowo zarządzać całym procesem wytwórczym. Co ważne – Dzięki systemowi zarządzania produkcją, użytkownik (a w zasadzie kierownik produkcji) może kompleksowo kierować wszystkimi procesami, które odpowiedzialne są za wykonanie odpowiedniego detalu.

Co ważne – proces ten nie ogranicza się wyłącznie do samego detalu. Dlatego, iż dzięki SCADZIE można zarządzać czymś zupełnie więcej, a więc… wszystkimi zasobami całego przedsiębiorstwa. I właśnie dlatego korzystanie z niej jest tak istotne z punktu widzenia firmy przemysłowej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Trinitec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *