Wytrzymała stal narzędziowa

Jak powszechnie wiadomo, stal jest stopem żelaza oraz węgla, którego nie jest więcej niż około 2%. Ograniczenie to ma związek, z tym że jest to maksymalnie rozpuszczalna ilość węgla w żelazie. Jednakże specjalne stopy stali, przygotowywane w zaawansowanych technologicznie hutach mogą mieć dużo więcej węgla.

Co to jest stal narzędziowa?

Stal składa się nie tylko z żelaza i węgla, ponieważ zawierać może również inne metale takie jak chrom, mangan czy wolfram. Spotykana jest również stal, do której stworzenia użyto miedź oraz tytan. Stop ten produkowany jest w hutach, które na zamówienie klienta dostarczają ją w postaci różnorodnych wyrobów takich jak pręty, wlewki czy taśmy stalowe. Jednym ze specjalnych typów tego stopu jest stal narzędziowa.Stal tak jak nazwa wskazuje używana jest do produkcji narzędzi, których używa się do obrabiania wszelkiego rodzaju materiałów, poczynając od tych pochodzenia naturalnego, jak metale czy kamień aż po syntetyczne kompozyty oraz ceramikę. Jest to stop wysokiej jakości, który jest bardzo odporny na ścierane czy wysokie temperatury, które jak wiadomo mają często negatywny wpływ na jakość metali.

Charakterystyka stali narzędziowej

Co ciekawe, stal narzędziowa może przenosić bardzo duże naprężenia, niezależnie od tego jaką temperaturą jest ona traktowana. Osiągnięcie takiego poziomu wytrzymałości wynika z tego, że można ją hartować podczas chłodzenia. Dodatkowo w stopie tym znaleźć można również inne metale takie jak miedź, wanad i wolfram. Z uwagi na fakt, że tak wytrzymała jest Stal narzędziowa cena narzędzi oraz akcesoriów z niej wykonanych jest wyższa niż w przypadku tych, których stop nie jest tak zaawansowany technologicznie. Stal narzędziowa cena dostępna jest w kilku wariantach. Dzieli się ją na stale węglowe oraz stopowe, które też rozdziela się na kilka podtypów czyli stal stopową do pracy na zimno, gorąco oraz stal stopową szybkoschnącą. Stal węglowa jak nazwa wskazuje to taka, w której nie ma żadnych innych pierwiastków oprócz węgla oraz stali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *