Czy pojemniki na mięso mogą być plastikowe?

Wybór dobrych pojemników na mięso jest bardzo ważny. W końcu, jeśli zostanie podjęta niewłaściwa decyzja, to konieczny będzie zakup kolejnych, co wiąże się z wydatkami. Dość popularne są pojemniki wykonane z tworzywa sztucznego. Czy plastik nadaje się do ich produkcji? Czy pojemniki mogą być z niego wykonane i używane bez obaw?

Łatwy do dezynfekcji

Pojemniki masarskie powinny być często dezynfekowane. Dzięki temu hamuje się namnażanie znajdujących się w nich bakterii, których w przypadku surowego mięsa należy zawsze się spodziewać. Bakterie te mogą być groźne dla zdrowia człowieka i nie powinny być przez niego spożyte. Ich rozwojowi może też towarzyszyć charakterystyczny nieprzyjemny zapach. Stąd też oczywiste jest, że konieczne jest regularne i częste mycie pojemników na mięso. Tworzywo sztuczne nie niszczy się pod wpływem wody ani środków chemicznych. Jest odporne na działanie środków dezynfekujących. Pojemniki plastikowe na mięso można poddawać chemicznemu unieszkodliwianiu bakterii bez żadnych ograniczeń. Trochę inaczej jest w kwestii dezynfekcji przy wykorzystaniu promieniowania ultrafioletowego. Tworzywo nie jest na nie odporne i może się od niego szybciej niszczyć. Jednak degradacja postępuje dość wolno, więc nie można jej zauważyć gołym okiem.

Wysoka szczelność

Pojemniki na mięso muszą być szczelne, by ograniczone było ryzyko zanieczyszczenia wszystkiego dookoła nich czy też zabrudzenia przechowywanego w nich mięsa. Pod tym względem tworzywo sztuczne wyróżnia się bardzo pozytywnie. Ma ono niską porowatość i nie przepuszcza cieczy. Tym samym nie ma obaw o to, że cokolwiek wydostanie się z pojemnika na mięso. To bardzo ważne pod wieloma względami, ale nieprzepuszczalność plastiku z pewnością przemawia na jego korzyść.

Możliwość wielokrotnego wykorzystania

Pojemniki plastikowe na mięso można wykorzystywać wiele razy. Dzięki temu są one ekologicznym rozwiązaniem, które pozwala na zaoszczędzenie pewnych środków. Nie ma wątpliwości, że umycie i zdezynfekowanie pojemnika z plastiku jest tańszym i lepszym dla przyrody rozwiązaniem, niż zakup kolejnego pojemnika. Na szczęście tworzywo jest mocne i wytrzymałe, więc doskonale nadaje się do tej roli i sprawdza się w niej lepiej niż inne materiały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *